Barszcz: Klasyczny przepis

Auchan

Za legendarną potrawę kuchni ukraińskiej słusznie uważa się barszcz. Klasyczny przepis z fotografią jest gotowany w każdym zakątku kraju i daleko poza jego granicami. Ukraińcy często mówią, że kultowa zupa musi być tylko domowej roboty. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was najlepsze przepisy, które możecie przygotować sami.

Klasyczny barszcz: ciekawe informacje o daniu

Barszcz to zupa na bazie wywaru mięsnego, przygotowana z buraków, kapusty, pomidorów, ziemniaków i koperku. Od XIV wieku zupa ta jest jednym z głównych dań kuchni ukraińskiej. Słowo barszcz pochodzi z języka prasłowiańskiego. Wywodzi się od barszczu, rośliny, która później została zastąpiona burakiem.

Oprócz klasycznego przepisu na barszcz czerwony, w którym buraki nadają zupie rozpoznawalny kolor, Ukraińcy lubią również barszcz zielony. Przepis krok po kroku wraz z fotografią takiej zupy jest przygotowany z liści szczawiu. Jest częściej podawana latem i uważana jest za danie "lekkie". Barszcz czerwony tradycyjnie podawany jest z pampuszkami - małymi, puszystymi bułeczkami, często posypanymi czosnkiem i koperkiem. Słodkie i aromatyczne ciasto pomaga zintensyfikować smak barszczu.

Jako główne pierwsze danie, barszcz ma wiele odmian przepisu. Często różnią się one nawet między sąsiednimi wioskami w tym samym regionie, nie mówiąc już o różnych kucharzach. Istnieją jednak wspólne, regionalne przepisy na barszcz - na przykład barszcz odeski ze słodką papryką, barszcz lwowski bez kapusty czy barszcz polski z grzybami.

Klasyczny przepis

Istnieje wiele wariantów przyrządzania barszczu. Klasyczny przepis ze zdjęciami nawiązuje do czerwieni, zawiera wołowinę, buraki i kapustę. Jest dość gęsta, a składniki są w większości rozdrobnione. Klasyczny przepis mówi o podaniu barszczu z kwaśną śmietaną i pampuszkami. Jeśli nie masz ochoty na samodzielne pieczenie pampuchów, wpadnij do piekarni przed pieczeniem.

Zestaw produktów:

  • 450 g mięsa wołowego; 3-4 ziemniaki; 500 gr. kapusta 1 marchewka; 1 średni burak; 1 cebula; 2-3 liście laurowe; 50-70 gr. masła; pieprz i sól do smaku.

Proces gotowania:

  1. Aby ugotować bogaty barszcz, przepis krok po kroku ze zdjęciami zacznijcie od przygotowania bulionu. Mięso umyć, pokroić na porcje. Mięso włożyć do rondla i zalać zimną wodą. Doprowadzić do wrzenia na średnim ogniu. Kiedy wołowina się zagotuje, usuń pianę i gotuj bulion jeszcze przez 40 minut. Obrane buraki opłukać, pokroić w drobną julienkę lub zetrzeć na tarce. Rozgrzać patelnię z 50-70g masła. Połóż buraki na gorącej powierzchni i podsmaż na oleju. Dodajemy trochę bulionu mięsnego i dusimy na małym ogniu. Obrać, umyć wszystkie wymienione warzywa do przepisu na barszcz z klasycznym zdjęciem. Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na innej patelni na oleju. Dodać pokrojoną w julienne (lub startą na tarce) marchewkę. Warzywa podsmażamy kilka minut, zalewamy bulionem i dusimy jeszcze 3-5 minut. Do bulionu dodać poszatkowaną kapustę i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Jeśli używasz młodej kapusty, wystarczy 5 minut. Pokrój ziemniaki w kostkę, dodaj je do garnka i doprowadź do wrzenia. Gotuj ziemniaki przez 5-10 minut, dodaj sól i pieprz. Następnie włożyć marchewkę i cebulę, duszone buraki i liść laurowy. Gotować nie dłużej niż 7 minut, wyłączyć ogień. Barszcz na przepisie krok po kroku ze zdjęciem jest zrobiony, podajemy w głębokiej misce z kwaśną śmietaną i szczyptą koperku. Smak lepiej ujawnia się z pampuszkami.

Wariant kijowski

Jeśli przyjrzycie się uważnie mapie kuchni ukraińskiej, zauważycie, że im bardziej zachodnia potrawa, tym jest bardziej tłusta. Jak więc ugotować barszcz ukraiński po kijowsku? Zachowaj złoty środek. Główną cechą tej zupy jest brak różnych dodatków, takich jak posiekany czosnek czy słonina. Ci, którzy uwielbiają czosnek, mogą przygotować doskonały sos pod barszcz. Przepis jest klasyczny z fotografiami jest prosty: wymieszać olej roślinny, wodę i posiekane. Czosnek. Polewamy nim pampuchy lub kromki chleba.

Składniki:

  • 300 g mięsa wołowego; 2 duże buraki; 1 zwykła cebula; 5-6 łyżek białej fasoli; 1 marchewka; 1 łyżka stołowa octu; 0,5 łyżeczki cukru; 3 łyżki pasty pomidorowej; 3 liście laurowe; ½ korzenia selera; ½ dużej papryki; 2-3 ząbki czosnku; 2 ziemniaki; 300-400 gr. biała kapusta; sól kuchenna; Kwaśna śmietana; Masło.

Proces gotowania:

Podobnie jak w poprzednim przypadku, w tym wariancie również rozpoczynamy gotowanie z bulionem. Ale wstępnie namoczyć fasolę w zimnej wodzie przez noc lub przez 5-6 godzin (rano, po południu) dla barszczu. Przepis krok po kroku z fotografiami w tym przypadku będzie gotować szybciej. Mięso opłukać, włożyć do garnka, zalać wodą i postawić na ogniu. Odkamienić, gdy mięso zacznie się gotować. Zmniejszyć ogień, gdy mięso się zagotuje, dodać namoczoną fasolę i dusić przez 30 minut. Podczas gdy fasola i mięso się gotują, przygotuj warzywa. Wszystkie wyżej wymienione gatunki obrać i umyć. Cebulę poszatkować, marchew i buraki zetrzeć na tarce lub pokroić w julienne. Ziemniaki pokroić w kostkę, włożyć do miski i zalać zimną wodą, aby nie sczerniały. Na patelni z olejem podsmażamy czosnek. Następnie dodajemy starte buraki i seler. Buraczany sos do barszczu smażymy przez 5 minut. Przepis krok po kroku ze zdjęciami kontynuuj dodawanie soli, octu, cukru i koncentratu pomidorowego. Dusić przez około 10 minut. Cebulę, marchew, pokrojony korzeń selera, pokrojoną paprykę podsmażyć na patelni z olejem, dusić z bulionem przez 3-5 minut. Do garnka z mięsem i fasolą dodać pokrojoną kapustę, liść laurowy. Gotować na wolnym ogniu przez 10-15 minut, dodać ziemniaki i sól. Gotować 5 minut, dodać cebulę, marchew, seler korzeniowy i połowę papryki. Gotuj przez kilka minut, a następnie dodaj buraki. Doprowadzić do wrzenia, gotować przez 5 minut na małym ogniu, wyłączyć barszcz. Przepis klasyczny z fotografią jest gotowy. Podawać z kwaśną śmietaną, chlebem i sosem czosnkowym.

Wariant odeski

Słynny odeski wariant gotowania wyróżnia się bogatym smakiem papryki, polanej hojnym południowym słońcem. Dodaje się tu również odrobinę smalcu i octu. Gotowe danie ma gęstą konsystencję i charakterystyczny smak z kwaskowatym posmakiem. Zamiast koncentratu pomidorowego, do barszczu używa się również naturalnych słodkich pomidorów. Przepis krok po kroku z fotografiami gotować na bulionie wołowym.

Zestaw produktów:

  • 0,7-0,8 kg. wołowiny; 2 papryki; 400 gr. kapusta; 4 bulwy ziemniaków; 2 cebule; 2 małe buraki; 1 marchewka; 2 pomidory lub 1,5 łyżki pasty pomidorowej; 4 ziarna pieprzu; liść laurowy; 50 gr. słoniny; 4 ząbki czosnku; 1 łyżka octu stołowego.

Przygotowanie:

Wołowinę dokładnie umyć, pokroić na porcjowane kawałki. Kawałki w garnku zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia i ściągamy pianę. Posolić około 1 łyżeczki deserowej, wrzucić paprykę i obraną całą 1 cebulę. Bulion na barszcz gotować 1,5 godziny. Przepis krok po kroku z fotografiami kontynuuje przygotowanie warzyw. Ugotowaną cebulę wyjąć z bulionu. Drugą cebulę obrać i drobno posiekać, marchewkę zetrzeć na tarce. Podsmaż warzywa na złoty kolor na niewielkiej ilości masła. Buraki obrać, zetrzeć na grubej tarce. Na patelni roztopić słoninę, dodać buraki, wlać ocet i dodać 2 łyżki bulionu. Gotuj buraki na średnim ogniu do miękkości, około 15 minut. Do buraków dodać makaron lub pokrojone pomidory, wymieszać i dusić jeszcze 5 minut. Ziemniaki obrać, pokroić w plastry o takiej wielkości, jak w przepisie na barszcz klasyczny. Drobno posiekać świeżą kapustę. Obrać nasiona z papryki, wyciąć rdzeń, pokroić w paski. Dodaj warzywa do gotującego się bulionu. Gotować kilka minut i dodać duszoną cebulę i marchew. Po kolejnych 5-7 minutach dodajemy duszone buraki i liść laurowy. Barszcz gotujemy przez 5 minut, następnie doprawiamy posiekaną słoniną i czosnkiem. Doprowadzić do wrzenia pod przykryciem, zdjąć z ognia, odstawić na 20 minut.

"Zielony" wariant letni.

Klasyczny przepis na zielony barszcz gotuje się z jajkami kurzymi. Zamiast buraków do barszczu zielonego wrzuć zieleninę, np. szczaw i pietruszkę. Przepis krok po kroku ze zdjęciami gotuje się na bulionie z kurczaka. Latem może być podawana na ciepło lub na zimno, a latem można ją przyrządzać niezależnie od pory roku.

Zestaw produktów:

  • 1,5 litra bulionu z kurczaka lub ½ tuszki na rosół; 100 gr. szczaw; 3 jajka; 1 cebula; 100 g pietruszki; 2 ziemniaki; 100 gr. pory; sól i pieprz.

Po prostu gotuj:

Do rosołu użyj ½ tuszy lub 2 szynek. Mięso opłukać, włożyć do rondla, zalać zimną wodą i postawić na ogniu. Zbierz pianę w trakcie gotowania. Gotować przez 1 godzinę. Posiekać zieleninę, ugotować 2 jajka, obrać ziemniaki i cebulę. Cebulę podsmażyć na maśle. Z jajek usunąć skorupki, rozdrobnić widelcem lub pokroić w kostkę do barszczu. Klasyczny przepis z fotografią pozwala na użycie większej ilości jajek. Bulwy ziemniaków pokroić w plastry i włożyć do garnka. Do bulionu dodać cebulę, posiekaną zieleninę, posolić, dodać szczyptę pieprzu. Po 20 minutach wlać surowe jajko do bulionu, zamieszać i dalej gotować, aż jajko stwardnieje. Do barszczu dodać ugotowane jajka. Podawać zielony barszcz z kwaśną śmietaną.

Wersja poleska z grzybami

Polesie to szlachetna kraina gęstych lasów i obfitych zbiorów grzybów. To właśnie stąd wywodzi się dobry wariant zupy jarzynowej z grzybami. Zbierane w lesie są bogate w smaku i nasycają nim barszcz. Do gotowania potrzebna jest również zalewa z kiszonej kapusty, gotowana fasola i kwaśna śmietana.

Zestaw produktów:

  • 2 buraki; 150 gr. grzybów prawdziwków; 1 marchewka; 2 średniej wielkości bulwy ziemniaków; 1 cebula; ¼ kapusta; 2 łyżki koncentratu pomidorowego; 2-3 ząbki czosnku; 2 liście laurowe; Pieprz, sól; 5-6 łyżek oleju; 50-70 ml. solanki z kiszonej kapusty; Kwaśna śmietana; 150 gr. fasoli.

Przygotowanie:

Aby ugotować barszcz grzybowy, przepis krok po kroku ze zdjęciami zacznij od oczyszczenia "leśnego mięsa". Następnie napełnij grzyby i oddzielnie fasolę zimną wodą przez kilka godzin. Grzyby opłukać, pokroić na kawałki. Włożyć je do miski, zalać wodą i ugotować w osolonej wodzie. Fasolę włożyć do rondla, zalać wodą i gotować w osolonej wodzie do miękkości. Warzywa umyć i obrać. Marchew i buraki pokroić w julienne (lub zetrzeć na tarce), następnie cebulę i ziemniaki w kostkę. Kapusta jest zazwyczaj szatkowana lub krojona jak płatki (w duże kawałki). A teraz zabierz się za buraczany sos do barszczu. Klasyczny przepis ze zdjęciami wyjdzie smaczniejszy z masłem. Buraki włożyć na patelnię. Dodajemy olej, wodę, koncentrat pomidorowy i część zalewy z kapusty. Dusić do połowy. Na innej patelni podsmażamy na oleju czosnek, pokrojoną marchewkę i cebulę. Do wywaru grzybowego dodać kapustę, po 10 minutach dodać ziemniaki. Po 5 minutach dodajemy duszoną marchewkę i cebulę. Następnie do barszczu dodamy duszone buraki, przyprawy, sól do smaku i resztę zalewy z kapusty. Przepis krok po kroku z fotografiami jest już prawie gotowy. Zdejmij garnek z ognia, przykryj ręcznikiem i pozostaw na 20 minut. Gotową fasolę lekko rozgnieść tłuczkiem, doprawić do smaku przyprawami, wymieszać z kwaśną śmietaną. Zupę podawać w głębokich miseczkach z 1-2 łyżkami sosu z pokruszonej fasoli.