Dania z karpia: przepisy

Zupa włoska Cacciucco

Składniki:

  • 320 g okonia; 320g karpia; 320g czerwonego mulleta; 320 g omułków; 320 g krewetek; 320 g kałamarnicy; 2 l przefiltrowanej wody; 1 duża marchew; 2 żarówki; 15g mielonej papryki chili; 40 ml oliwy z oliwek extra virgin; sól kuchenna; 3 łyżki koncentratu pomidorowego; 170 ml czerwonego wytrawnego wina; 3 liście laurowe; świeżą pietruszkę.

Wszystkie ryby oczyścić z łusek, pokroić, usunąć wnętrzności, odciąć skrzela. Głowy i kości zalać zimną wodą. Do bulionu dodać 1 cebulę, korzeń laurowy, sól. Gotować 40-45 minut. Przecedzić bulion. Pozostały filet rybny pokroić na małe kawałki.

Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek. Wypełnić pokrojoną marchewką, pokrojoną w kostkę cebulą i plastrami pomidora. Następnie dodajemy papryczkę chili. Gotować na oleju przez 5 do 6 minut.

Opłucz owoce morza pod wrzącą wodą. Peel. Napełnij patelnię warzywami. Przykryć pokrywką. Dusić przez 7 do 8 minut.

Dodać czerwone wino i koncentrat pomidorowy. Dusić na najniższym ogniu przez kwadrans. To co jest na tej patelni wlej do bulionówki. Wsypać do niego kawałki fileta. Gotować zupę przez 15-17 minut. Doprawić do smaku.

Zupę rozlać do talerzy. Posypać posiekaną zieleniną.

Uha "Carska".

Składniki:

  • 1,5 kg karasia; 850 gr świeżego pstrąga; 850 gr sterlet; 700 g ziemniaków; 2 kawałki cebuli i marchewki; 70 ml wódki gatunkowej; sól kuchenna.

Rozpocząć gotowanie potrawy od ryby. Umyć tusze, zawinąć je w dwie warstwy czystej gazy. Zanurzyć kęs w wodzie. Gotuj bulion przez 60-70 minut. Wyjmij gazę z rybą i wyrzuć lub wykorzystaj jej zawartość do innych potraw.

Do wywaru z gazy włożyć również pstrąga. Gotować przez 1 godzinę. Nie należy wyrzucać gazy. Dodaj obrane warzywa, z wyjątkiem ziemniaków. Po pół godzinie wyrzuć cebulę i marchew. Wyjąć gazę. Pokrój filety z pstrąga na małe kawałki.

Pokrój sterlet na duże kawałki. Przesłać do rosołu razem z ziemniakami. Lekko posolić przyszłą zupę. Gotować, aż ziemniaki zmiękną.

Do prawie gotowej zupy włożyć kawałki ugotowanego pstrąga. Nalej trochę wódki. Dodaj więcej soli do potrawy do smaku. Gotować przez kilka minut, wyłączyć, przykryć i pozostawić na kwadrans.

Ucho proste karasia

Składniki:

  • 2 duże karasie; 1 szt. ziemniaków; 70 g marchewki; 1 łodyga selera; 1 cebula; suche przyprawy do smaku; mielony czarny pieprz; sól.

Marchewkę i seler grubo posiekać. Również posiekać i opłukać ryby. Składniki zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Natychmiast dodać do bulionu wybrane suche przyprawy i sól. Niech się gotuje pod przykryciem na małym ogniu przez 25 minut.

Resztę warzyw pokroić w kostkę. Wyciągnąć z rosołu wszystkie wnętrzności. Ostrożnie przefiltrować przez kilka warstw gazy.

Włóż kawałki ryby z powrotem do bulionu. Dodać resztę surowych, posiekanych warzyw. Zupę gotować do momentu, aż ziemniaki będą w pełni ugotowane. Spróbować i doprawić większą ilością soli, jeśli to konieczne.

Podawać na gorąco. Do każdej potrawy dodajemy niewielką ilość mielonego czarnego pieprzu.

Kotlety rybne

Składniki:

  • 4 duże karasie; 250 g jasnego chleba pszennego; 2-4 ząbki czosnku; ½ dużej cebuli; 120 ml mleka; 2 jajka; 1 szczypta sody oczyszczonej; sól; Dowolny olej do smażenia kotletów; aromatyczne suche zioła.

Oddzielić ryby. Oczyścić wszystkie krzyżówki z wnętrza, łuski. Odciąć głowy ryb. Pozostawić płetwy na miejscu.

Oczyszczone tygrysy włożyć do wrzącej wody. Gotować przez 1 minutę. Odpływ. Pozostawić tusze rybne do ostygnięcia. Dzięki temu mięso łatwo oddziela się od nawet najmniejszych kości. Rękoma posortuj filety. Jeśli ma jeszcze drobne kości, to nie jest to problem. Można je łatwo usunąć za pomocą specjalnej przystawki do blendera lub maszynki do mięsa.

Z kromek chleba odkroić skórkę. Kruszonkę zalać ciepłym lub gorącym mlekiem. Obrać cebulę i czosnek, grubo posiekać.

Wszystkie składniki posiekać razem w maszynce do mięsa lub blenderze. Zmień je na gładkie, gęste puree.

Do powstałej masy wbić zawartość surowych jajek. Dodajemy sól, wybrane aromatyczne suche zioła. Dokładnie wymieszać zmieloną rybę. Na koniec dodajemy do niego sodę oczyszczoną wapna palonego. Powtórzyć mieszanie.

Uformuj małe, zgrabne kotleciki. Włóż je do dobrze rozgrzanego oleju roślinnego. Smażyć z obu stron. Podawać z dowolnym gorącym daniem dodatkowym lub sałatką warzywną.

Ten prosty przepis nadaje się również do gotowania na parze. Ten wariant gotowania sprawi, że będą one jeszcze mniej kaloryczne.

Kotlety z karpia krzyżackiego

Składniki:

  • 2 duże karasie; 220 g przesianej mąki wysokogatunkowej; 2 jaja kurze; drobna sól; mielony czarny pieprz; 1 ząbek czosnku; olej rafinowany; 2 łyżki bułki tartej.

Umyć i wypatroszyć ryby. Przyciąć głowy i płetwy. Zrób nacięcie wzdłuż grzbietu i ostrożnie wyjmij filety ostrym nożem. Postaraj się wyjąć jak najwięcej kości. Aby to zrobić, zrób nacięcia na całej powierzchni fileta w formie małych kostek.

Powstałą czystą miazgę kroimy na porcje. Posolić i popieprzyć. Na wierzch dodajemy drobno posiekany świeży czosnek. Zwiększ ilość w zależności od upodobań. Lekko ubij kawałki tępą stroną młotka.

Przyszłe kotlety pozostawić w tej formie na co najmniej kwadrans. Aby ryba nie wyschła, warto przykryć ją folią spożywczą.

Ubić surowe jajka z solą i wlać do szerokiej miski. Do dwóch innych misek wsypujemy mąkę i bułkę tartą do panierowania.

Zamarynowane kawałki ryby obtoczyć kolejno w mące, następnie zanurzyć w roztrzepanych, posolonych jajkach, a na koniec obtoczyć w bułce tartej. Wszystkie kawałki mięsa smażymy na rozgrzanym oleju. Aby kotlety były równe i piękne, należy najpierw położyć je na patelni miąższem fileta do dołu, a dopiero potem odwrócić na skórę.

Gotową chrupiącą rybę podawać ze słodkim ketchupem lub dowolnym sosem na jego bazie. Spróbujcie go zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Karasie w śmietanie

Składniki:

  • 450 g tuszy; sól gruboziarnista; świeżo zmielony czarny pieprz; 2 łyżki przesianej mąki pszennej; 190g tłustej kwaśnej śmietany; olej słonecznikowy; 60 ml przefiltrowanej wody.

Odciąć głowy tuszom. Odciąć ogony i płetwy. Oczyścić wagę. Usunąć wnętrzności. Pozostałe kawałki dobrze opłukać, osuszyć papierowymi ręcznikami. Nacieramy kawałki mieszanką soli i mielonego czarnego pieprzu. Krupnioki obtoczyć ze wszystkich stron w przesianej mące pszennej.

Na szerokiej, grubościennej patelni rozgrzać olej słonecznikowy. Smażyć rybę z obu stron na złoty kolor.

Wymieszać gęstą śmietanę z wodą. Doprawić solą i pieprzem.

Usmażoną rybę ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Na wierzch wlewamy płynny sos śmietanowy. Formę z cruciansami wstawić do nagrzanego piekarnika. Gotuj je w temperaturze 190 stopni około pół godziny.

Karp po cygańsku z ziemniakami w piekarniku

Składniki:

  • 1 duża tusza rybna; 450g ziemniaków; 2 cebule; 130 g kwaśnej śmietany o średniej zawartości tłuszczu; 3 łyżki oleju roślinnego; świeże zioła; sól; przyprawy.

Przygotować farsz:

  1. Cebulę drobno posiekać i podsmażyć na rozgrzanym oleju roślinnym, aż stanie się przezroczysta. Wymieszać pieczeń z posiekanymi świeżymi ziołami. Doprawić solą. Dobrze wymieszać składniki.

Dokładnie wypłukać karpia. Rozciąć brzuch, usunąć wnętrzności. Karpia napełnić farszem z podsmażonej cebuli i świeżych ziół.

Obierz ziemniaki i pokrój je w duże plastry. Jeśli warzywo jest młode, wystarczy zeskrobać je grubą gąbką. Aby poprawić smak gotowanych ziemniaków, warto je lekko podsmażyć na tłuszczu pozostałym po cebuli.

Okrągłą formę do pieczenia posmarować olejem roślinnym. Włożyć do niego karpia i kliny ziemniaczane. Posypać solą i przyprawami na wierzchu. Tylko rybę pokryć kwaśną śmietaną.

Wysłać formę ze wszystkimi składnikami do bardzo gorącego piekarnika. Piec przez 40-45 minut.

Karp w oryginalnym sosie estragonowym

Składniki:

  • 3 karasie; 1 gr estragonu; 5 łyżek klasycznego majonezu; 2 łyżki octu stołowego; 1 pęczek świeżej kolendry; 1 szczypta mielonej słodkiej papryki; inne ulubione przyprawy.

Przygotuj rybę krok po kroku:

  1. Odciąć głowy. Zdjąć żeberka. Odkleić łuski. Wyjąć wnętrze. Opłukać rybę pod bieżącą wodą.

Przygotować zalewę z 1 litra wody i 2 łyżek grubej soli. Zalać nim przygotowane tusze rybne na 7-8 godzin. Namoczone cruciany dokładnie wypłukać i położyć na ręcznikach do wyschnięcia.

Wymieszać czosnek z majonezem. Dodaj niewielką ilość soli i przypraw. Wlać ocet stołowy. Ubij sos w mikserze. W rezultacie otrzymamy gęstą papkę.

Posmaruj sosem wnętrze i zewnętrzną stronę ryby. Pozostaw rybę do zamarynowania w tych warunkach na kilka kolejnych godzin. Im dłużej tym lepiej. Co najmniej 2 godziny.

Tuszki karkówki włożyć do wysmarowanego olejem naczynia żaroodpornego. Przesunąć na środkowy poziom piekarnika. Przykryj rybę folią na wierzchu. Piec danie przez 80-90 minut w średniej temperaturze.

Tusze w piekarniku pod serem

Składniki:

  • 600 g świeżych tygrysów; 130 ml dowolnego oleju roślinnego i 80 g masła o wysokiej zawartości tłuszczu; ½ łyżki mąki extra virgin; 1 duża cebula; 160 g twardego sera; 160g ciężkiej kwaśnej śmietany; sól kuchenna; świeże zioła; mieszanka pieprzowa.

Pokroić rybę. Każdego karpia nacieramy z zewnątrz i wewnątrz mieszanką soli i pieprzu. Tuszki obtoczyć w przesianej mące pszennej.

Smażyć kawałki najpierw we wrzącym oleju roślinnym, a następnie w roztopionym maśle. Crucians powinny mieć pyszną chrupiącą skórkę.

Zetrzeć ser na tarce. Zieleninę opłukać, osuszyć i drobno posiekać. Cebulę obrać i pokroić w średnie krążki. Doprawić kwaśną śmietaną i wymieszać z posiekaną zieleniną.

Upieczone cruciany włożyć do wysmarowanej tłuszczem formy do pieczenia. Na wierzchu ułożyć krążki warzyw. Posmarować sosem śmietanowym. Wypełnić rybę startym serem.

Szybko upiecz crucians w piekarniku na średniej temperaturze. Jak tylko ser całkowicie się rozpuści, można je od razu podawać na talerzach.