Draniki ziemniaczane: przepisy kulinarne

Draniki to świetny sposób, aby zadowolić swoich przyjaciół i rodzinę niezwykle smacznym daniem. W końcu kto by nie szalał za rumianymi, chrupiącymi frytkami ziemniaczanymi, które wyróżniają się kruchością i soczystością w środku. Poza tym, przygotowanie tego dania nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu.

Draniki przyrządza się z surowych ziemniaków, które ściera się na tarce, dodaje jajka i mąkę. Tak gotowałem draniki dawno temu i tak gotuję je nadal teraz. Istnieją inne warianty placków ziemniaczanych, na przykład "kołduny" z mięsem, a placki można przyrządzić z grzybami lub serem.

Główną zaletą tego dania jest to, że technologia gotowania nie jest szczególnie trudna. Najtrudniejszą rzeczą jest chyba zetrzeć ziemniaki na tarce, a potem wystarczy wymieszać wszystkie składniki i usmażyć. Nie możemy jednak powiedzieć, że każda gospodyni nie ma kilku własnych sztuczek, które sprawiają, że to danie jest "naj".

Przepisy na tak przygotowane pierogi można znaleźć w wielu krajach, wszędzie, oczywiście, mają one różne nazwy. W Rosji, w zależności od regionu, są to teruny lub teruntsy, kakorki. Na Ukrainie są to kartoplyaniki, deruny lub kremzliky. W Polsce jest to plyacki, a w Izraelu laktes. Ale tylko Białorusini uważają kluski ziemniaczane za potrawę narodową.

Uważa się, że Europa na dobre poznała to wspaniałe danie na początku XIX wieku, kiedy to opublikowano przepis na placki ziemniaczane wymyślony przez Jana Shytlera, słynnego polskiego kucharza. W książce czytamy, że autor wypatrzył ten przepis w kuchni niemieckiej i postanowił się nim podzielić. Przepis przypadł do gustu Europejczykom, a szczególnie upodobali go sobie Białorusini.

Nazwa potrawy pochodzi od staroruskiego czasownika "tłuc", który oznacza proces tarcia ziemniaków na spiczastej desce, ponieważ wcześniej nie było tasaków.

Dziś podzielimy się z Wami kilkoma przepisami na klasyczne i nietypowe naleśniki.

Klasyczne białoruskie placki ziemniaczane

Jest to klasyczna wersja białoruskich naleśników, które do dziś wypieka się w małych wioskach.

Niezbędne składniki:

    Ziemniaki - 5-6 szt; Cebula - 1⁄2 szt; Jajko kurze - 1 szt; Mąka - 2-2,5 łyżki; Sól, pieprz - do smaku; Masło - do smaku.

Proces przygotowania:

    Najpierw należy przygotować ziemniaki. Dokładnie, ewentualnie gąbką, bez mydła, umyć warzywa korzeniowe. Obierz ziemniaki, usuń cały nadmiar, zetrzyj na drobnej tarce. Należy zauważyć, że nie jest konieczne używanie tarki, w zależności od pożądanej konsystencji naleśników, można to zrobić za pomocą blendera lub maszynki do mięsa. Cebulę obrać z łupiny, odciąć korzenie i posiekać w ten sam sposób jak ziemniaki. Do masy ziemniaczano-cebulowej wbić jajko, wymieszać, następnie dodać mąkę i przyprawy. Ostateczne ciasto powinno być jednorodne. Rozgrzej olej na patelni, kiedy się zagotuje, zacznij kłaść na patelnię przyszłe ziemniaki-draniki za pomocą łyżki. Wielkość i grubość naleśników zależy wyłącznie od Państwa życzenia. Mogą być cienkie i chrupiące, mogą być duże, aby później można było zawinąć w nie nadzienie, mogą być też średnie. Na średnim ogniu smaż frytki do uzyskania złotej skórki, następnie przykryj patelnię pokrywką i pozwól im zbrązowieć pod pokrywką jeszcze przez kilka minut.

Klasyczne pierogi z suszonych ziemniaków

Ten przepis, w odróżnieniu od poprzedniego, zawiera czosnek, który nadaje dodatkowego smaku. Często gospodynie spierają się czy go dodać czy nie, zazwyczaj czosnek dodaje się do smaku.

Niezbędne komponenty:

    Cebula - 1 szt; Jajko - 1 szt; Kwaśna śmietana - 1 łyżka; Mąka - 2 łyżki; Czosnek - 4 ząbki; Soda - 1 gr; Sól - do smaku; Olej roślinny - 50 ml.

proces gotowania:

    Najpierw wybierz najpiękniejsze ziemniaki i dobrze je umyj. Ziemniaki obrać ze skórki, następnie ponownie opłukać. Zetrzyj warzywa korzeniowe na drobnej tarce lub użyj blendera albo maszynki do mięsa (w zależności od konsystencji, jaką chcesz uzyskać). Obrać i posiekać cebulę w ten sam sposób, co ziemniaki. Ziemniaki i cebulę dokładnie wymieszać. Do masy dodać jajka, sodę oczyszczoną i mąkę. Czosnek obieramy i siekamy za pomocą noża lub specjalnej praski. Wszystko razem wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Postaw patelnię na średnim ogniu i rozgrzej na niej odrobinę oleju. Rozłóż ciasto na placki i smaż je pod przykryciem, aż się lekko zarumienią. Gotowe kluski układamy na półmisku i podajemy z kwaśną śmietaną.

Żelatyna z łososiem

Są to absolutnie klasyczne pączki w stylu darniki, jednak podane w nietypowy sposób. Pomoże to urozmaicić zwykłe danie.

Niezbędne komponenty:

    Ziemniaki - 4-5 szt; Cebula - 1⁄2 szt; Cebula czerwona - 1⁄4 szt; Jajko - 1 szt; Mąka - 2 łyżki; Sól, pieprz - do smaku; Olej roślinny - do smaku; Łosoś jasny solony - 150 g; Serek śmietankowy - do smaku.

Proces przygotowania:

    Najpierw należy przygotować ziemniaki. Ziemniaki dokładnie umyć. Obierz ziemniaki, usuń cały nadmiar, zetrzyj na drobnej tarce. Cebulę obrać z łupiny, odciąć korzenie i posiekać w dowolny, wygodny dla siebie sposób. Dodajemy jajko, mieszamy, a następnie dodajemy przyprawy i mąkę do mieszanki cebulowo-ziemniaczanej. Efektem końcowym powinno być ciasto o jednorodnej konsystencji. Postaw patelnię na ogniu i podgrzej na niej odrobinę oleju roślinnego. Używając łyżki stołowej, zacznij układać przyszłe naleśniki na patelni. Wielkość i grubość naleśników zależy całkowicie od Twoich preferencji i życzeń. Mogą być cienkie i chrupiące, mogą być duże, aby później można było zwinąć w nich nadzienie, a mogą być najbardziej przeciętne. Smażyć naleśniki na średnim ogniu na złoty kolor z obu stron, a następnie przykryć patelnię pokrywką i pozwolić im zbrązowieć pod pokrywką jeszcze przez około trzy minuty. Podczas gdy pierogi się smażą, pokroić czerwoną cebulę i rybę w małe krążki. Naleśniki ułożyć na półmisku, posmarować serkiem, na każdym położyć pasek łososia i krążki czerwonej cebuli. Bon appetit!

Drenniki z boczkiem

Niezbędne składniki:

    Cebula - 1 szt; Mąka - 2 łyżki; Jajko kurze - 1 szt; Jedno jajko kurze; 5 ziemniaków; Sól, pieprz - do smaku; Bekon - 150 gr.

Proces przygotowania:

    Najpierw należy dokładnie opłukać ziemniaki, aby zmyć z nich wszystkie zanieczyszczenia, a następnie zdjąć z nich skórkę i zetrzeć na drobnej tarce. Usuń skórkę z cebuli i drobno ją posiekaj. Połowę posiekanej cebuli wymieszać z rozdrobnionymi ziemniakami. Do masy ziemniaczano-cebulowej dodajemy sól, pieprz, mąkę i jajka. Mieszać do uzyskania gładkiej konsystencji. Boczek drobno posiekać. Na patelni wymieszaj boczek i drugą połowę cebuli i smaż na złoty kolor. Umieścić w oddzielnej misce. Na tej samej patelni zacznij smażyć pierogi. Smażyć na złoty kolor z obu stron, następnie nałożyć pokrywkę i pozwolić plackom ziemniaczanym smażyć się jeszcze przez kilka minut. Kiedy placki ziemniaczane będą gotowe, ułóż je na talerzu i polej cebulą i boczkiem. Bon appetit! Mamy nadzieję, że spróbujesz zrobić placki ziemniaczane korzystając z jednego z tych przepisów, a Ty i Twoi bliscy pokochacie je!

Możesz również polubić:

Marshmallows w domu: przepis z fotografiami

Co można szybko i smacznie ugotować na obiad

Łatwe i smaczne przepisy na ciasta

Czy podobają Ci się nasze artykuły? Subskrybuj i szukaj smacznych i zdrowych pomysłów na chefmarket.ru ????

Wypróbuj nasze menu!

Auchan