Pierożki ziemniaczane: przepis krok po kroku z fotografią

Zrazy gotowane są na całym świecie. Tradycyjnie zrazy to bułka lub kotlet z mielonego mięsa wołowego z nadzieniem z warzyw, jajek, grzybów itp. Później zrazy zaczęto przygotowywać z ziaren zbóż, warzyw i owoców. W naszym kraju zrazy ziemniaczane są szeroko rozpowszechnione i uwielbiane przez miliony ludzi.

Nadzienie do ziemniaczanej zrazy może stanowić wiele różnych produktów. Najczęściej zrazy ziemniaczane przyrządza się z mięsem, smażonymi grzybami, duszoną kapustą lub z jajkiem i ziołami. Potrawa cieszy się powodzeniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. A jeśli podasz ziemniaczane szaleństwo z kwaśną śmietaną, to kulinarne arcydzieło podbije serce nawet najbardziej zagorzałego krytyka.

Zrazy ziemniaczane z mięsem mielonym

Składniki:

  • 1,2-1,3 kg - ziemniaki
  • 1 szt. - jajko;
  • 4 łyżki - mąka pszenna;
  • 1 szt. - cebula;
  • 300-400 gr - mięso mielone;
  • Olej roślinny;
  • Sól;
  • pieprz.
Ziemniaczane rissole z mielonych

ziemniakówPrzygotowanie

krok po kroku:
  1. Zacznij od obrania ziemniaków. Ziemniaki obrać ze skórki, przekroić na pół. Na kuchence postawić garnek z wodą, wrzucić ziemniaki i zagotować. Ważne jest, aby nie rozgotować ziemniaków, aby nie straciły skrobi. Skrobia jest składnikiem wiążącym - bez niej risolki ziemniaczane nie będą się kleić. Do wiązania ziemniaków używa się również jajka i mąki. Gdy tylko ziemniaki będą gotowe, natychmiast wyłączyć garnek i całkowicie odcedzić wodę. Ziemniaki ugniatamy widelcem do uzyskania puree i odstawiamy do ostygnięcia. Nie dodawaj jeszcze żadnych innych składników.
  2. Farsz można wybrać według własnego uznania. Odpowiednia może być mielona wieprzowina, mielona wołowina lub mięso mielone. Pod warunkiem, że nadzienie jest świeże i dobrej jakości. Teraz zacznij smażyć nadzienie. Rozgrzać patelnię i dodać olej roślinny. W międzyczasie obierz i drobno posiekaj cebulę. Na rozgrzaną patelnię wsypujemy cebulę. Smażyć aż do uzyskania przezroczystości. Teraz dodajemy mięso mielone. Mięso mielone smażymy do miękkości, mieszając od czasu do czasu łopatką. Jeśli mięso mielone jest trochę suche, dodajemy odrobinę wody. Sól i pieprz do smaku. Doprawić jeszcze odrobiną soli. Mięso jest nadzieniem, od którego zależeć będzie główny smak potrawy. Pieczenie trwa zazwyczaj 15 minut. Następnie przykryjemy patelnię pokrywką i będziemy dusić farsz mięsny przez kilka minut. Kiedy będzie gotowe, wyłączamy ogień, przekładamy farsz na talerz i pozostawiamy do ostygnięcia.
  3. Wracając do ziemniaków. Jeśli w ziemniakach pozostała woda, odcedź je. Tłuczone ziemniaki mają bardziej suchą konsystencję niż zwykle w przypadku zrazy. Aby dodać jajko, tłuczone ziemniaki muszą być ciepłe. Nie zimne, nie gorące, ale ciepłe. Jeśli dodasz jajko do zbyt gorącego puree, ziemniaki się rozgotują. Poczekaj, aż ziemniaki wystarczająco ostygną. Teraz przejdź do wyrabiania ciasta ziemniaczanego. Ubić jajko i dobrze ubić tłuczone ziemniaki. Następnie dodajemy mąkę i dobrze wyrabiamy ciasto. Jeśli ziemniaki będą zbyt zimne, trudno będzie zagnieść ciasto. Efektem końcowym powinno być elastyczne ciasto. Używaj mąki, aby ciasto dobrze się wałkowało i kleiło. Ciasto jest gotowe.
  4. Teraz zacznij formować z ciasta ziemniaczanego placki. Z ciasta ziemniaczanego robimy kołoboki lub kulki. Wielkość takiej kuli jest mniej więcej wielkości dłoni. W kulce zrobić wgłębienie, włożyć farsz. Bliska piłka. Ciepłe ciasto jest elastyczne i dobrze się formuje. Jeśli ciasto jest trochę lepkie do rąk, to jest w porządku. Zanurz palce w mące. Uformować w kulki. Następnie obtoczyć je w mące. Kiedy 8-10 kulek będzie gotowych można zacząć smażenie. Ilość zależy od wielkości wybranej patelni. Smażyć pierwsze rolady ziemniaczane, nie przestając formować klusek.
  5. Rozgrzać patelnię i dodać olej. Ugniatamy w dłoni kulkę z ziemniaków i mięsa mielonego i wrzucamy na patelnię. Uformuj je bardzo dokładnie, aby farsz nie wypłynął. Ziemniaki i farsz są już w pełni gotowe, więc smażymy zrazy na chrupko. Gdy jedna strona jest już przyrumieniona, obróć je na drugą stronę. Nie musisz nakładać pokrywki, my smażymy zrazy na otwartej patelni.

Danie podawać z sosem pomidorowym lub kwaśną śmietaną.

Zrazy ziemniaczane z mięsem mielonym i pieczarkami

Ten przepis jest bardzo prosty i naprawdę szybki. Danie zaskoczy Cię swoim ciekawym smakiem i pełnością. Mięso mielone i grzybowe zrazy okazują się piękne i bardzo apetyczne. Skórka na wierzchu jest cudownie chrupiąca. Do ciasta użyjemy tłuczonych ziemniaków bez słowa mąki. W środku znajduje się nadzienie z podsmażonego mięsa z cebulą i pieczarkami. Zrazy będziemy podawać z kwaśną śmietaną.

Składniki:

  • 900g - ziemniaki;
  • 350g - mielone mięso wieprzowe i wołowe;
  • 200g - cebuli;
  • 100g - pieczarki;
  • 1 szt. - jajko
  • 80 g - mąki;
  • 40 g - Parmezan (opcjonalnie);
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej;
  • 1 łyżka suszonego czosnku;
  • Sól;
  • Pieprz;
  • Pietruszka.
Zrazy ziemniaczane z mięsem i

grzybamiPrzygotowanie

krok po kroku:
  1. Najpierw ugotuj ziemniaki w łupinach. Wybierz ziemniaki mniej więcej tej samej wielkości, tak aby gotowały się w tym samym czasie. W sumie potrzebujesz około 800-900 gramów ziemniaków. Po ugotowaniu ziemniaki obieramy. Następnie zetrzeć je na puree. Tłuczone ziemniaki powinny być suche, więc nie ma potrzeby dodawania wody. Jeśli używasz ziemniaków w mundurkach, nie będzie dodatkowej wilgoci. Kiedy ziemniaki stygną, zetrzyj na tarce parmezan. Dodaj ser według uznania. Gdy ziemniaki są lekko ciepłe, można wbić jajko. Następnie wmieszać ser. Teraz dodaj sól i odrobinę czarnego pieprzu oraz ulubione przyprawy. Nie używamy mąki, więc zrazy są delikatne. Dokładnie wymieszać wszystkie składniki do uzyskania jednorodnej masy. Kluczem do udanego dania jest pyszne puree ziemniaczane.
  2. Przygotować nadzienie. Rozgrzać patelnię, dodać olej roślinny. W międzyczasie obrać i drobno posiekać cebulę. Nie bój się przesadzić. Na patelni podsmażamy cebulę. Równocześnie posiekać pieczarki, które wcześniej umyć i oczyścić. Będziemy używać grzybów. Cebulę wyraźnie zrumienić, następnie dodać grzyby w cieście. Podsmażamy grzyby do miękkości. Podczas smażenia co jakiś czas mieszać cebulę i grzyby.
  3. Teraz dodajemy mięso mielone. Weź mieloną wieprzowinę i wołowinę, które miesza się w równych proporcjach. Jeśli chcesz, możesz zastąpić je dowolnym innym mięsem mielonym. Następnie dodajemy aromat, czyli sól, pieprz i suszony czosnek. Wymieszać i prażyć przez około 15-20 minut. Drobno posiekać świeżą pietruszkę. Na kilka minut przed przygotowaniem farszu wrzucić zieleninę. Wyłączyć piekarnik, pozostawić farsz do ostygnięcia.
  4. Przejdź do zrazy (klopsiki). Na stolnicy rozsypać mąkę. Dodatkowo postaw miskę z wodą, aby zwilżyć dłonie. Weź kulkę z ziemniaków, ugnieć ją w rękach. Zrób otwór na farsz, musi być go dużo. Następnie zamknij kulę i naciśnij w dół. Zanurz ręce w wodzie. Wybierz rozmiar. Powinnaś otrzymać placek ziemniaczany. Obtoczyć w mące ze wszystkich stron, nadać pożądany kształt. Powtarzaj czynność, aż wszystkie składniki będą gotowe. Gotowe risolki ziemniaczane układamy na desce oprószonej mąką, aby się nie posklejały. Ciasto ziemniaczane będzie dość elastyczne, jeśli nie dodasz wody.
  5. Teraz pozostaje usmażyć ziemniaczane szaleństwo z mięsem mielonym i grzybami. Będziemy je smażyć na oleju roślinnym. Rozgrzać patelnię i wlać na nią dużo oleju. Przełóż zrazy na patelnię. Placki ziemniaczane są formowane z już ugotowanych składników. Dlatego nie ma potrzeby długiego smażenia potrawy. Wystarczy poczekać, aż placki ziemniaczane się zarumienią, a następnie odwrócić je na drugą stronę. Ziemniaczane pierożki doskonale trzymają kształt, więc nie powinno być problemów z ich usmażeniem.
  6. Podawać zrazy z sosem śmietanowym z ziołami i czosnkiem. Zioła drobno posiekać. Do kwaśnej śmietany dodać suszony czosnek i pietruszkę. Wymieszać. Sos jest gotowy.

Na talerzu układamy kilka placków ziemniaczanych, a obok nich łyżkę sosu śmietanowego.

Pierożki ziemniaczane z duszoną kapustą

Oto kolejny przepis na racuchy ziemniaczane bez mąki. Tym razem jako nadzienie wykorzystujemy duszoną kapustę. Sprawmy, aby smak ziemniaków był delikatny bez dodawania jaskrawych przypraw. Zrazy oprószamy kaszą manną.

Składniki:

  • 1 kg - ziemniaki;
  • 500g - kapusta;
  • 2szt. - marchewki;
  • 2szt. - cebula; 2szt;
  • 2 łyżki - pasta pomidorowa;
  • 2-3 łyżki - kasza manna;
  • Olej roślinny;
  • Sól;
  • Pieprz.
Zrazy ziemniaczane z duszoną kapustą

Przepis

krok po kroku:
  1. Ziemniaki obrać. Wstawiamy garnek z wodą i gotujemy ziemniaki, aż będą gotowe. Nie rozgotowywać ani nie rozgotowywać ziemniaków.
  2. Podczas gdy ziemniaki się gotują, przygotować farsz. Obrać warzywa. Drobno posiekać cebulę i zetrzeć marchewkę. Kapustę poszatkować. Przygotuj klasyczną pieczeń w oleju roślinnym. Następnie dodać kapustę. Rozcieńczyć koncentrat pomidorowy w niewielkiej ilości wody, wlać na patelnię. Dusić kapustę do miękkości na małym ogniu. Doprawić solą i czarnym pieprzem do smaku.
  3. Rozetrzeć ziemniaki. W tym celu należy odcedzić wodę do ostatniej kropli i utrzeć ziemniaki. Ziemniaki powinny tworzyć zwartą masę. Ziemniaki będą wtedy dobrze uformowane bez użycia mąki i jajek. Ten przepis ma wyjątkowo delikatny ziemniaczany smak. Aby rolady ziemniaczane nie rozsypały się na patelni, jako panierki używamy kaszy manny.
  4. Teraz zacznij formować. Z ziemniaków uformować kulę i zagnieść ją. Do środka wkładamy łyżką farsz. Ciasta ziemniaczane w szczypcie. Dobrze trzymają się wszystkich krawędzi. Lekko spłaszczyć i uformować w kotlet. Zanurz je w semolinie, daje to chrupiącą skórkę, ale nie wpływa na smak potrawy.
  5. Aby usmażyć, rozgrzej patelnię i wlej na nią olej. Nie wlewaj dużo oleju, aby zrazy nie wchłonęły dodatkowego tłuszczu. Wystarczy dosłownie 1-1,5 łyżki stołowej. Smażyć zrazy kilka minut z każdej strony na średnim ogniu. Jak tylko pojawi się złota skórka, odwróć ziemniaczane szaleństwo.
  6. Udekoruj danie kwaśną śmietaną i zieleniną. Podawać do stołu. Zrazy są gotowe w ciągu kilku minut.

Mały napiwek z kapelusza. Ziemniaczane zrazy są pyszne, gdy je się je prosto z ognia. Potrawę wygodnie jest smażyć w małych partiach tuż przed podaniem. W tym celu należy wcześniej przygotować wybrane przez siebie nadzienie i ciasto ziemniaczane. Przełożyć nadzienie do pojemnika i wstawić do lodówki. Bon appetit!

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu
Auchan