Potrawy z jesiotra: przepisy
Carski kapuśniak z jesiotrem
Jest to prosty przepis, który docenią miłośnicy tradycyjnej kuchni rosyjskiej. Ugotować głowę i płetwy jesiotra, odcedzić rosół i odstawić. Pokrój mały widelec białej kapusty grubo, sparz ją stromą wrzącą wodą, pozostaw na 5-7 minut, a następnie odłóż na sito i odciśnij wodę. Dwie cebule drobno posiekać, kapustę i cebulę wrzucić na patelnię, dodać łyżkę mąki, wlać dwie łyżki oliwy i podsmażyć.
Wlej do garnka wywar i gotuj przez 30 minut. Następnie włożyć kawałki jesiotra (400-500g), dodać pokrojoną marchewkę i pasternak. Doprawić solą i białym pieprzem i gotować, aż ryba będzie gotowa. Podawać z kwaśną śmietaną.
Rolka jesiotra
Kolejne danie kuchni staroruskiej - gęsta zupa o niesamowitym pikantnym smaku. Składniki:
- 1 kg jesiotra (beluga); 500 g głów jesiotra; 1 filiżanka zalewy z ogórków; 2 litry wody; 2 ogórki kiszone; Marchew, pietruszka, pasternak po jednej gałązce; 2 korzenie pora; 3 łyżki oleju roślinnego; Przyprawy: szafran, estragon, pieprz, liść laurowy.
Z głów jesiotra ugotować wywar, odcedzić. Ogórki poszatkować, korzenie i cebulę rozdrobnić, dodać kapustę kwaszoną, wszystko podsmażyć na oleju, dodać mąkę, wymieszać i zalać bulionem rybnym.
Wlać bulion rybny z pokrojonym na kawałki jesiotrem. Wlać zalewę z ogórków, dodać plasterki cytryny, przyprawy i zagotować. Przy podawaniu posypać koperkiem.
Jesiotr galaretowaty
To danie będzie ozdobą każdej uczty. Jesiotra (1 kg) ugotować w dwóch litrach wody, wyjąć i odstawić. Do tego rosołu włożyć szczupaka, okonie, skrawki ryb (1 kg), cebulę (2 szt.), marchew (1 szt.), korzeń pietruszki (1 szt.), liść laurowy, kilka goździków i papryczek, pół szczypty cynamonu, białe wino wytrawne (0,5 butelki), ocet stołowy (150 ml), cytrynę pokrojoną w krążki (1 szt.), łyżkę cukru palonego i sól. Gotuj bulion, aż ryba będzie gotowa.
Gotowy bulion przecedzić przez serwetkę, aby stał się jasny. Jeśli jeden raz to za mało, odcedź dwa lub trzy razy. Wlać do niego rozcieńczony wodą Karluk (klej rybny), na dwa litry płynu wystarczy 8 g. Karluks można zastąpić bardziej znaną żelatyną, ale trzeba ją najpierw namoczyć w wodzie przez 15-20 minut, aby napęczniała. Doprowadzić do wrzenia, ale nie gotować, to jest konieczność.
Ułożyć ugotowane jajka (2 szt.) pokrojone w kółka, ugotowaną marchewkę, kapary, oliwki, kawałki jesiotra. Posypać posiekaną natką pietruszki, zalać bulionem i odstawić.
Do małych foremek włożyć osobno: oliwkę, plasterek jajka, marchewkę, zalać bulionem i zamrozić. Otoczyć potrawę tą galaretką wokół zalewy. Można też udekorować czarnym kawiorem.
Jesiotr w stylu francuskim
Szybko i smacznie. Świeżego jesiotra (1 kg) pokroić na duże plastry, włożyć do szerokiego rondla. Wlać 3 szklanki mleka i 1,5 szklanki białego wina stołowego. Dodajemy 2-3 ziarna pieprzu, korzeń laurowy, sól i gotujemy 15-20 minut.
Każdy kawałek gotowej ryby obtoczyć w bułce tartej (100 g), usmażyć na oleju (120 g). Ułożyć na liściach sałaty, udekorować warzywami.
Jesiotr w stylu rosyjskim
Jesiotr doskonale łączy się z marynowanymi grzybami. Produkty:
- 1,5 kg jesiotra; 1 butelka białego wytrawnego wina; 10 szt. grzybów marynowanych; Po 2 szt. korzeni i cebuli; 1 filiżanka zalewy z ogórków; 4 ogórki kiszone lub solone; sól, pieprz do smaku; 10 goździków; 1 łyżka nasion kminku i cukier; Po 1 łyżce stołowej octu i oleju roślinnego.
Dobry kawałek ryby umyć, posolić, włożyć do szerokiego rondla. Wlać tam wino, zalewę ogórkową. Dodać kminek, liść laurowy, drobno posiekany seler i pietruszkę, marynowane grzyby i ogórki, cebulę z wbitymi goździkami. Wstawić na ogień i dusić, aż ryba będzie gotowa.
Przełóż jesiotra na talerz, włóż korzenie i grzyby, aż będą całkowicie ugotowane. Ostudzonego jesiotra udekorować duszonymi warzywami i grzybami. Chrzan zetrzeć na tarce, wymieszać z solą, cukrem, octem i olejem roślinnym. Przełożyć do rondla i podawać z rybą.
Jesiotr z sosem
Doskonałe danie do dietetycznego menu. Przygotować go gotując kawałek jesiotra w wodzie z korzeniami i przyprawami, wyjąć z wywaru i ostudzić. Smażyć na oleju roślinnym szalotki i pieczarki lub inne grzyby. Dodać trzy łyżki bulionu rybnego, pokruszony chleb, natkę pietruszki, sól, gałkę muszkatołową, mieszankę pieprzu.
Pokrój rybę na cienkie plastry, zanurz każdy w sosie i ułóż w naczyniu do zapiekania tak, aby wyglądały jak cały kawałek. Polać resztą sosu, posypać okruchami i startym twardym serem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na 15 minut.
Gdy ryba się zrumieni, wyłożyć ją na talerz, podawać z sosem przygotowanym w następujący sposób. Na patelni roztopić 50g masła, przesmażyć na nim łyżkę mąki, ciągle mieszając. Rozcieńczyć ją 0,5 szklanki bulionu, doprawić solą, gałką muszkatołową i sokiem z połowy cytryny.
Na 1 kg ryby weź 3-4 główki szalotki, 1 korzeń pietruszki i selera, pęczek zieleni, 100 gr oleju roślinnego, 100 gr sera, 50 gr krakersów.
Szaszłyk z jesiotra
Shish kebab z jesiotra robi się szybko, okazuje się delikatny i niesamowicie pyszny. Weź filet rybny (1 kg), możesz kupić gotowy lub zrobić go samemu. Pokrój go na 40g kawałki, włóż do pojemnika i zamarynuj. Aby przygotować marynatę, pokroić dużą główkę cebuli w półkrążki i włożyć do ryby. Przekroić cytrynę na pół, wycisnąć sok z jednej połówki i polać nim rybę. Doprawić białym winem (50 g), solą, mieszanką pieprzu, koperkiem, pietruszką. Marynować przez 30-40 minut.
Kawałki jesiotra nabijać na szpadki, na przemian ze świeżymi warzywami: papryką, pomidorami. Pieczemy na grillu węglowym, na rozżarzonych węglach, obracając szaszłyki, aby równomiernie się upiekły. W trakcie smażenia skropić sokiem z drugiej połówki cytryny.
Kulebyaka z jesiotrem
Do tego ciasta lepiej byłoby mieć jesiotra, ale nie jest łatwo go znaleźć. Ciasto może być kupne lub wykonane domowym sposobem. Do ciasta potrzebujemy:
- 1 kg mąki; 1 łyżeczka suchych drożdży; 200g masła; 2 szklanki wody; 2 jajka i 2 żółtka do posmarowania; 1 łyżka cukru; szczypta soli.
Drożdże rozcieńczyć wodą, po 15 minutach włożyć roztopione masło, cukier, sól, jajka, mąkę. Zagnieść ciasto i odstawić w ciepłe miejsce na 1,5-2 godziny.
W międzyczasie przygotować farsz. Potrzebujesz 500 g filetu z jesiotra, 300 g filetu z czerwonej ryby i 3 gotowane jajka. Następnie drobno posiekać i lekko podsmażyć czerwoną rybę, wymieszać z posiekanymi jajkami i doprawić solą. Jesiotra kroimy osobno na małe kawałki.
Stolnicę posypujemy mąką, wykładamy ciasto i rozwałkowujemy na cienką warstwę. Połowę mieszanki z mielonej czerwonej ryby rozsmarować równą warstwą na cieście, położyć na niej jesiotra i przykryć resztą nadzienia. Zepnij ciasto razem, robiąc jeden szew na środku. Posmaruj kulebiaka żółtkami i włóż do piekarnika na 30-40 minut w temperaturze 170-180 stopni.
Jesiotr zapiekany w sosie musztardowym
Jest bardzo szybki i pyszny. Naoliwić naczynie do zapiekania, wyłożyć marchew i pietruszkę pokrojone w cienkie plasterki, na dnie ułożyć pory pokrojone w krążki.
Na korzeniach ułożyć dwa steki z jesiotra, posolić i doprawić białym pieprzem. Osobno podsmażyć drobno pokrojoną cebulę, w cebuli roztrzepać jajka. Tak przygotowanym sosem zalać rybę, posypać bułką tartą, wstawić do gorącego piekarnika.
Wymieszać korzenie z winem stołowym, bulionem rybnym lub wodą. Dodać łyżkę gotowej musztardy, 2-3 łyżki octu, zagotować, przecedzić. Kiedy ryba jest już prawie gotowa, polej ją tym sosem i piecz, aż będzie gotowa.
Jesiotr, 600 gr, marchew, pietruszka, pory, 50 gr bułki tartej, 2 jajka, ½ szklanki wina, 1,5 szklanki bulionu.
Jesiotr w sosie cebulowym
Proste, smaczne danie. Smażyć plastry rybne (400 g) w 3 łyżkach oleju roślinnego, posypać bułką tartą. Przygotuj sos na patelni w następujący sposób: posiekaj dwie cebule, usmaż na tłuszczu roślinnym, dodaj łyżkę mąki, obrane i drobno posiekane anchois (50 g), kapary, sól. Dodać szklankę bulionu rybnego i zagotować. Następnie doprawiamy trzema łyżkami soku z cytryny, łyżeczką musztardy Dijon i solą. Włożyć jesiotra do sosu i dusić przez 10 minut.
Jesiotr zapiekany z serem
Umyj kawałek steku (800 g), posól i pozostaw na dwie godziny do wyschnięcia. Następnie wyłożyć na blachę do pieczenia. Dwa jajka ugotować na twardo, żółtka roztrzepać z kwaśną śmietaną (150g) i rozpuścić w occie (50ml). Dodajemy łyżkę roztopionego masła i szczyptę gałki muszkatołowej.
Wymieszać i polać nim jesiotra. Posyp okruchy (50 g) i starty parmezan (100 g) lub dowolny twardy ser na wierzchu. Wstawić do gorącego piekarnika, piec 25-30 minut w temperaturze 180 stopni.
Jesiotr nadziewany
Z małego jesiotra, o wadze 2-2,5 kg, można przygotować prawdziwie królewskie danie - jesiotra faszerowanego. Rybę wypatroszyć, usunąć skrzela i jelita. Nie ma potrzeby obierania ryby z łusek, wystarczy zdjąć skórę podczas jedzenia. Przygotowaną rybę nacieramy solą, skrapiamy sokiem z cytryny, lekko pieprzymy i odstawiamy na 10 minut, aby nasiąknęła przyprawami.
Przygotować nadzienie. Namoczyć 80g okruchów bochenka w śmietanie lub mleku (100g). Podudzia łososia (350 g) obrać ze skóry i pokroić na małe kawałki, posiekać jedną cebulę, 2-3 ząbki czosnku, zioła koperku. Wymieszaj składniki i dodaj odciśniętą bułkę tartą.
Za pomocą blendera zanurzeniowego ubij wszystko na gładką masę. Ubić jedno jajko, doprawić solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Napełnić brzuch jesiotra farszem i zaszyć nacięcie. Skóra jesiotra jest twarda, więc należy użyć dużej igły.
Zawinąć rybę w folię i ułożyć na blasze do pieczenia. Jeśli nie jest wystarczająco długi, można go zwinąć w pierścień. Wstawić do gorącego piekarnika, piec 40 minut w temperaturze 180 stopni. Otwórz folię, posmaruj rybę olejem roślinnym i piecz jeszcze przez 20 minut.
Kiedy będzie gotowy, ostudź jesiotra i połóż go na płaskim naczyniu, aby się nie rozpadł. Usuń nici, którymi szyto brzuch. Udekoruj plasterkami cytryny, oliwkami i ziołami i podawaj.