Pyszne przepisy z selerem naciowym

Auchan

Jednym z najbardziej popularnych warzyw korzeniowych w diecie jest uważany za seler, przepisy kulinarne obejmują jego wykorzystanie w postaci świeżej, pieczonej, duszonej. Warzywo to posiada masę dobroczynnych witamin i minerałów. Można spożywać wszystkie jej części: korzeń, łodygi, liście, a nawet ogonki liściowe. Łodygi są często używane do przyprawiania dań mięsnych, rybnych i warzywnych. Warzywo korzeniowe może być stosowane w sałatkach, zupach i daniach gorących. Można z niego zrobić delikatne puree, które nadaje się jako dodatek do ryb, mięsa, owoców morza.

Nie ma naturalnej alternatywy dla selera. Jest bogata w cenne aminokwasy, olejki eteryczne, pierwiastki śladowe i witaminy. Warto zaznaczyć, że warzywo to jest dobre dla osób, które monitorują swoje zdrowie, trzymają się odpowiedniej diety i postanowiły schudnąć. Ma ujemną wartość kaloryczną. Oznacza to, że aby go strawić, organizm zużywa więcej energii niż zawiera samo warzywo korzeniowe. Regularne spożywanie selera zmniejsza poziom stresu w organizmie, zwiększa witalność i poziom hemoglobiny we krwi, a także neutralizuje wolne rodniki.

Przecier z selera

Tłuczony seler jest idealnym dodatkiem do dań, który ma delikatną konsystencję. Można go zrobić bardzo szybko i co najważniejsze bez restauracyjnego zamieszania. Seler nie zawiera skrobi. Dlatego jest o wiele zdrowsza od ziemniaków. Tłuczone ziemniaki są świetnym rozwiązaniem dla osób, które postanowiły schudnąć lub po prostu trzymać się odpowiedniej diety.

Aby konsystencja potrawy była bardziej gęsta, do puree należy dodać ziemniaki. Ziemniaki będą pełnić rolę składnika wiążącego. Dzięki niemu konsystencja gotowego dania będzie aksamitna i niezwykle smaczna.

Składniki:

  • Korzeń selera - ½ sztuki średniej wielkości korzenia;
  • Ziemniaki - 1 szt;
  • Czosnek - 2 ząbki;
  • Mleko - 1 szklanka;
  • Masło - 50 gr;
  • Starty ser - 1 łyżka stołowa;
  • Sól - do smaku;
  • Pieprz czarny - 3 groszki;
  • Liść laurowy - 1 szt.
Przecier z seleraSposób

zastosowania:

  1. Warzywa umyć, obrać i pokroić w średnią kostkę;
  2. Kostki warzywne gęsto ułożyć na dnie rondla. Dodajemy obrany czosnek, liść laurowy, ziarna pieprzu;
  3. Zawartość zalać mlekiem. Może być potrzebne trochę więcej mleka niż podano w przepisie. Ważne jest, aby całkowicie przykrył zawartość patelni;
  4. Doprowadzić mleko do wrzenia, zmniejszyć ogień i dusić warzywa do miękkości;
  5. Opłucz zawartość patelni w durszlaku. Usuń czosnek i liść laurowy z warzyw;
  6. Rozetrzeć warzywa z masłem i odrobiną mleka, w którym się gotowały. Na tym etapie dodajemy starty ser;
  7. Jak tylko masa stanie się jednorodna, zacznij dolewać małymi porcjami mleko, aby osiągnąć pożądaną konsystencję puree.

To właśnie korzeń selera jest zawarty w przepisie. Nie należy go mylić z łodygami - to zupełnie inny produkt. Jeśli wolisz, seler może być zastąpiony marchewką, pasternakiem lub innym podobnym warzywem korzeniowym.

Zupa krem z selera

Zupy krem to świetne danie, które pomaga urozmaicić codzienną dietę. Ma jednorodną konsystencję. Dlatego takie danie przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. W odróżnieniu od zupy krem, zupa krem jest oparta na mleku lub śmietanie. Pierwsze danie przygotowywane jest z łodyg selera. Z ich zakupem nie będzie problemu. Można go kupić w każdym supermarkecie.

Łodygi selera wzmacniają układ odpornościowy. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy, reguluje przemianę materii i poziom cukru we krwi. Łodyga selera zapobiega otyłości. Dlatego też jest on uwzględniany w wielu dietach, kiedy trzeba szybko zrzucić zbędne kilogramy. Zupę krem należy podawać z chrupiącymi grzankami lub herbatnikami. W przepisie rozważymy jednak pierwszą opcję podania, gdyż jest ona uważana za bardziej tradycyjną.

Składniki:

  • Łodygi selera - 5 sztuk;
  • Ziemniaki - 2 szt;
  • Jedno jajko - 1 kurczak;
  • 10 % podwójna śmietana - 250 ml;
  • Sok z cytryny - 1 łyżka stołowa;
  • Masło - 1 łyżeczka;
  • Chleb biały - 3 kromki;
  • Sól, czarny pieprz - do smaku;
  • Gałka muszkatołowa - według uznania.

Zupa

krem z seleraSposób

przyrządzania

:
  1. Seler pokroić na małe plasterki i dusić na maśle przez kilka minut. Musi zmięknąć. Można ugotować seler na parze, a następnie po prostu polać go masłem. Seler gotowany na parze zachowuje 90% swoich składników odżywczych;
  2. Ziemniaki gotujemy do miękkości;
  3. Warzywa umieścić w blenderze, dodać przyprawy, śmietanę i ubijać masę do uzyskania gładkiej konsystencji;
  4. Wlać bazę do rondelka i doprowadzić do wrzenia. Jak tylko zupa zacznie się gotować, wyłącz ogień;
  5. W miseczce roztrzepać jajko kurze i zanurzyć w nim chleb. Włóż kromki chleba do nagrzanego piekarnika, aby wysuszyć je przez kilka minut. Wyjmujemy kawałki i kroimy w drobną kostkę;
  6. Przed podaniem dodać do zupy sok z cytryny;
  7. Zupę podawać razem z grzankami.

Jeśli chcesz, aby zupa miała jaśniejszy kolor, możesz dodać do niej marchewkę lub odrobinę dyni. W tym drugim przypadku pierwsze danie będzie miało słodkawy smak.

Makaron z selerem naciowym i warzywami

Nie tylko tradycyjna pomidorowa doskonale komponuje się z makaronem, ale równie dobry jest seler - przepisy są proste, smaczne i obfite. Makaron jest wspaniałym sycącym pożywieniem. A w połączeniu z warzywami stają się nie tylko pożywne, ale i zdrowe. Oczywiście nie można zapomnieć o parmezanie. Jeśli jednak nie możesz go znaleźć, możesz użyć dowolnego twardego sera startego na drobnej tarce.

Jeśli chodzi o makaron, lepiej wybrać krótki ditalini w kształcie rurki lub tradycyjny makaron kolanowy w kształcie stożka. Sos można zrobić z prawie każdego warzywa. Wystarczy sam seler. Ale w połączeniu z marchewką i pomidorem, danie będzie wyglądać jasno i oryginalnie.

Składniki:

  • Makaron Ditalini - 450 gr;
  • Łodygi selera - 4 szt;
  • Cebula - ½ główki;
  • Czosnek - 4 ząbki;
  • Oliwa z oliwek - 1/3 szklanki;
  • Pomidorki koktajlowe - 8 do 10 sztuk;
  • Marchew - 1 szt;
  • Świeża pietruszka - 1 mały pęczek;
  • Mrożony zielony groszek - 3 łyżki stołowe;
  • Parmezan - 150 gr;
  • Sól i przyprawy do smaku.
Makaron z selerem naciowym i

warzywamiSposób przy

rządzania:
  1. Odciąć łodygi selera od korzenia i posiekać na małe kawałki. Seler powinien być mniej więcej wielkości pasty;
  2. Cebulę i pomidory pokroić w kostkę na 2 lub 4 części w zależności od wielkości. Marchew pokroić w krążki. Umyj pietruszkę, osusz i posiekaj na małe kawałki. Zetrzeć parmezan na drobnej tarce;
  3. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę z oliwek, dodać cebulę i marchewkę i smażyć do miękkości. Następnie dodajemy seler, zielony groszek i pomidory. Dusić jeszcze przez 3 minuty;
  4. Na patelnię dodajemy posiekany czosnek, dusimy przez 2 minuty. Wyłączyć ogień, dodać sól i przyprawy, wymieszać sos i przykryć. Podczas gdy sos się gotuje, przygotuj makaron;
  5. Makaron gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Makaron powinien być "na ząb", tzn. miękki na zewnątrz i lekko twardy w środku. Wrzuć makaron do durszlaka i pozwól mu odsączyć się z nadmiaru wody. Następnie przełóż makaron do dużej miski, polej go sosem i dobrze wymieszaj;
  6. Posypać danie posiekaną pietruszką i startym serem. Podawać natychmiast po ugotowaniu!

Makaron należy spożyć od razu po przygotowaniu. W przeciwnym razie straci swoje właściwości smakowe. Jeśli przygotowujesz sos do gotowania, możesz podzielić go na kilka porcji. Z kolei makaron powinien być za każdym razem ugotowany na świeżo.

Dość popularne dania z łodyg selera, przepisy zakładają włączenie tego warzywa do past, sałatek, dań mięsnych i rybnych. Ponadto, łodygi selera są wykorzystywane do robienia bardzo smacznych i zdrowych smoothie - koktajli.

Delikatna sałatka z wątroby dorsza z selerem naciowym

Sałatka z wątroby dorsza ma delikatną konsystencję. Nie można go nazwać zwyczajnym. Idealnie nadaje się jednak na świąteczny stół. Gdy chcesz uraczyć swoich gości czymś wykwintnym i ciekawym.

Wątroba dorsza jest produktem dość kalorycznym. Zawiera dużo tłuszczów, które są łatwo przyswajalne. Ale olej z wątroby dorsza jest dobry dla organizmu. Dzięki temu witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są szybciej wchłaniane. Ponadto, olej rybny nie powoduje przyrostu masy ciała. Wątroba dorsza doskonale łączy się z selerem.

Składniki:

  • Wątroba z dorsza w puszce - 300 gr;
  • Jaja kurze - 3 szt;
  • Świeży ogórek - 1 średni;
  • Ziemniaki - 2 szt;
  • Łodyga selera - 2 szt;
  • Sól, czarny pieprz - do smaku;
  • Nierafinowana oliwa z oliwek - do dressingu;
  • Świeży koperek - 1 mały pęczek.
Sałatka z wątróbki dorsza z

selerem

naciowymSposób przyrządzania:
  1. Jajka kurze ugotować na twardo;
  2. Wyjąć wątróbkę z puszek i włożyć do miski. Rozgnieść wątrobę widelcem;
  3. Łodygę selera pokroić na małe kawałki. Ogórek obrać i pokroić w kostkę;
  4. Jajka obrać, ostudzić i zetrzeć na tarce na średnich oczkach. Oczywiście, można je pokroić w kostkę. Jednak starte jajko sprawia, że konsystencja sałatki jest bardziej delikatna i wyrafinowana;
  5. Odstawiamy ziemniaki do ostygnięcia i ścieramy je na tarce o średnich oczkach;
  6. Wymieszać wszystkie składniki sałatki i doprawić solą, czarnym pieprzem i posiekanym koperkiem;
  7. Polać sałatkę oliwą z oliwek i podawać.

Jeśli chcesz, możesz wymieszać wszystkie warzywa razem z jajkami, a wątróbkę z dorsza zostawić. Może być umieszczony na górze. Ma to na celu podkreślenie szczególnego charakteru potrawy.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że świeże łodygi selera zachowują wszystkie swoje walory użytkowe, a przepis na wiele sałatek wymaga użycia produktu w ten sposób. Gotowany seler traci do 80-90% swoich składników odżywczych. Z drugiej strony, łodygi selera gotowane na parze zachowują te korzyści. Dlatego, jeśli chcesz, aby przygotowywane danie było nie tylko smaczne, ale i zdrowe, zadbaj o wybór odpowiedniej obróbki termicznej.

Możesz również polubić:

Marshmallow w domu: przepis z fotografiami

Co można szybko i smacznie ugotować na obiad

Łatwe przepisy na smaczne ciasta

Podobają Ci się nasze artykuły? Zarejestruj się i szukaj smaczne i zdrowe pomysły na chefmarket.pl ????

Wypróbuj nasze menu!

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu