Chleb chrupiący: przepisy na kruche ciastka krok po kroku

Auchan

Każdy naród na świecie ma swój przepis na jakieś danie z ciasta, które smaży się na oleju. Oczywiście, każdy naród ma swoje własne danie, jak również własne osobliwości i tajemnice. Dlatego do klasycznej receptury chlewu w Rosji dodaje się wódkę, a na Ukrainie, jak również w Niemczech - drożdże.

Mówi się, że Grecy jako pierwsi smażyli paski wyrośniętego ciasta na rozgrzanym oleju, a stało się to około XV wieku. W XVIII wieku ciastka te w Rosji nazywane były "khvorost". Do XIX wieku Hvorost przygotowane na Ukrainie i na Kaukazie i krajach europejskich. Tatarzy swoją wersję nazywali "kosh tele", Uzbecy - "zangazu", Niemcy - "krepeli", choć te ostatnie ciasteczka nie są kruche, a bardziej przypominają ukraińskie puszyste i zwiewne "werhuny".

Jako bazy do ciasta możesz użyć dowolnego płynu: wody, mleka, kefiru, jogurtu lub kwaśnego mleka - cokolwiek znajdziesz w swojej lodówce. Do współczesnego chleba pita dodaje się skrobię, aby nadać mu kruchość. Do ciasta można dodać również orzechy, różne przeciery owocowe lub warzywne, sery i twarogi.

Gospodynie wymyśliły wiele przepisów na kvarost, ale w Rosji klasyczny kvarost robi się z wódką. Tradycyjny kvarost można przygotować z prostych i niedrogich produktów, które są dostępne w każdym domu, a wódka sprawia, że kvarost jest jeszcze bardziej chrupiący.

Od wielu lat kucyki nie tracą na popularności wśród miłośników domowych wypieków, a nasze przepisy pomogą Ci zrobić kucyki tak smaczne, jak to tylko możliwe.

Klasyczny przepis na khvorost

Przepis ten zachwyci zarówno dzieci jak i dorosłych, gdyż ten wariant wykonania ciasteczek uważany jest za klasyczny.

Niezbędne składniki:

    Jajko kurze - 2 szt; Sól - 0,3 łyżki; Wódka - 1 łyżka; Mąka - 170-190 gr; Cukier puder - 3 łyżki; Olej roślinny do pieczenia - 160 ml.

Proces przygotowania:

    Weź głęboką miskę do wyrabiania ciasta, ubij w niej jajka kurze. Jajka posolić i zacząć ubijać do uzyskania jednolitej konsystencji i całkowitego rozpuszczenia soli. Dodaj łyżkę wódki i wszystko dobrze wymieszaj. Następnie do miski wsypujemy mąkę cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Trzeba zagnieść wystarczająco gęste ciasto na placki, z którego można uformować kulę, a następnie zawinąć ją w folię i włożyć do zamrażarki na pół godziny. Schłodzone ciasto powinno być rozwałkowane na bardzo cienką warstwę; im cieńsza warstwa, tym ciasto będzie bardziej zwiewne. Łatwiej będzie podzielić ciasto na 3-4 części i każdą z nich osobno rozwałkować. Rozwałkowane ciasto kroimy na 3-4 cm plastry, można również pokroić ciasto w romby. W środku każdego kawałka zrobić nacięcie i wyciąć przez nie pasek lub romb. Na patelni, rondlu lub rondlu rozgrzać olej roślinny, zanurzyć w nim grzanki i smażyć do miękkości. Kiedy ciastka będą gotowe, połóż je na serwetce, aby nadmiar oleju został wchłonięty. Gdy będą gotowe posypujemy je cukrem pudrem.

Krymski chleb pita

Ten przepis na khvorost różni się tym, że zamiast cukru pudru, polewa się go najpyszniejszym syropem cukrowym!

Wymagane składniki:

Ciasto

    Mleko - 150 ml; Mąka pszenna - 250 gr; Ocet - 1 łyżka; Soda - ⅛ łyżki; Olej roślinny - 25 gr;

Syrop

    Cukier - 250 gr; Woda - 100 ml; Sok z cytryny - 1 łyżka;

Proces przygotowania:

    Mąkę przesiać do miski, dodać sodę oczyszczoną, wymieszać. Dodaj 150 ml mleka, 1 łyżkę octu i 25 gr. oleju roślinnego; zagnieć ciasto najpierw łyżką w misce, a następnie przełóż na blat i ugniataj rękami, aż będzie całkowicie jednolite. Uformuj z ciasta kulę i pozostaw w temperaturze pokojowej na 20-30 minut. Podziel ciasto na 4 równe części i rozwałkuj każdą z nich na posypanej mąką powierzchni; ciasto powinno mieć około 1 mm grubości. Pozostawić ciasto do wyrośnięcia z każdej strony przez około 10 minut. Kiedy ciasto jest suche, nie powinno kleić się do rąk. Jeśli ciasto jest jeszcze trochę klejące, można je lekko podsypać mąką. Krótszą stroną ciasta skierowaną do środka, zagnij dolną krawędź na około 5 cm i kontynuuj zwijanie ciasta, aż powstanie rulon. Przed złożeniem zwilż dolną krawędź mokrym pędzelkiem, następnie zwiń rolkę i pozostaw na 2 do 3 minut. Bułkę kroimy na 2-2,5 cm kawałki pod kątem 45 stopni. Powtórz to samo z pozostałymi trzema kawałkami ciasta. Następnie musimy przygotować syrop cukrowy. Wlać wodę, sok z cytryny i cukier do rondla, umieścić mieszaninę na ogniu i doprowadzić do wrzenia, a następnie zmniejszyć ogień do minimum i gotować, bez mieszania, przez 3-4 minuty, a następnie wyłączyć ogień. Na osobną patelnię wlej 500 ml bezwonnego oleju roślinnego, tak aby powstała warstwa oleju o grubości około 5 cm. Kiedy olej się zagotuje, wrzuć na próbę kawałek ciasta, jeśli natychmiast wypłynie na powierzchnię i w ciągu pół minuty stanie się jasnobrązowy, olej jest wystarczająco gorący. Wrzuć 3-4 kawałki na raz do oleju i smaż, przewracając, do uzyskania złotego koloru, około 2-3 minuty. Kiedy będą gotowe, wyjmij diamenty i połóż je na papierowym ręczniku, aby wchłonęły nadmiar oleju. Pozwól kromkom lekko ostygnąć, a następnie zanurz je w syropie cukrowym. Ułożyć na talerzu i pozostawić do wyschnięcia na 10 minut.

Tortille na serowo

Ten sam przepis na ciastka będzie odpowiadał tym, którzy wolą słodycze od słonych.

Niezbędne komponenty:

    Woda - 300 ml; Mąka - 300 gr + 1 łyżka na farsz; Olej roślinny - 3 łyżki; Ser - 100 gr; Jajko kurze - 2 szt; Musztarda - 1 łyżka; Przyprawy - do smaku.

Proces przygotowania:

    Zagotuj 300 ml wody z trzema łyżkami oleju roślinnego, a następnie zacznij stopniowo dodawać mąkę i ostrożnie ugniataj łyżką, a następnie usuń z ognia i pozwól ciastu ostygnąć. W czasie, gdy ciasto stygnie, zetrzeć ser na tarce o drobnych oczkach, wymieszać z łyżką mąki, łyżeczką musztardy i jednym jajkiem. Ciasto dzielimy na 2 części, jedną warstwę cienko rozwałkowujemy na grubość ok. 2 mm, drugą posypujemy przyprawami i wykładamy na nią nadzienie, następnie przykrywamy drugą warstwą i lekko dociskamy ją do drugiej za pomocą wałka. Ciasto pokroić na 3 cm paski lub bochenki. Podgrzej filiżankę oleju roślinnego w rondlu. Opuść na patelnię 2-3 kształty rombów i smaż do uzyskania złotego koloru. Kiedy churros są gotowe, połóż je na serwetce lub papierowym ręczniku, pozwól, aby nadmiar oleju został wchłonięty i pozwól churros ostygnąć.

Włoski sernik rumowy

Ten przepis na chlebek pita pochodzi z Włoch, danie to serwowane jest podczas karnawału z okazji Dnia Naleśnika i zdecydowanie warto mu się przyjrzeć!

Niezbędne składniki:

    Mąka pszenna - 200 gr; Jedno jajko kurze - 1 jajko; Cukier - 20 gr; Zmiękczone masło - 20 gr; Skórka pomarańczowa - do smaku; Skórka z cytryny - do smaku; Sól - szczypta; Rozczyn - 0,5 łyżki; Rum - ¼ szklanki; Olej roślinny (do smażenia) - 2 szklanki.

Proces przygotowania:

    Najpierw do głębokiej miski przesiej mąkę, następnie dodaj sól, cukier, skórkę z cytryny i pomarańczy. Jajko lekko roztrzepać widelcem, a następnie dodać do mąki. Do mąki dodajemy również roztopione masło i proszek do pieczenia. Zacznij mieszać wszystkie produkty rękoma, aż uzyskasz kruchą konsystencję. Stopniowo dolewaj rum, aż ciasto przestanie się kleić do rąk. Uformować ciasto w kulę, zawinąć w folię i pozostawić w lodówce na 2 godziny. Kiedy ciasto ostygnie, rozwałkuj je na grubość 2-3 milimetrów, a następnie pokrój na 5-centymetrowe kwadraty z nacięciem na środku. Wlać olej na patelnię i dobrze go rozgrzać. Kiedy olej jest gorący, smaż placki z obu stron na złoty kolor. Kiedy placki będą gotowe, ułóż je na papierowych ręcznikach, a kiedy ostygną, posyp cukrem pudrem.

Koreański Chvorost

W Korei ten słodycz nazywa się "maejakkwa" i jest odpowiednikiem naszych ciastek.

Niezbędne składniki:

Ciasto

    Mąka pszenna - 2 szklanki; Imbir (starty) - 1,5 łyżki stołowej; Sól - ⅓ łyżeczki; Woda - ½ szklanki; Olej roślinny (do smażenia) - 1,5-2 szklanki;

Syrop

    Woda - 1 szklanka; Cukier - 1 szklanka; Miód (płynny jest lepszy) - 2 łyżki; Cynamon mielony - ½ łyżeczki;

Posypki

    Orzeszki piniowe - 3 łyżki.

Proces przygotowania:

    Należy wziąć głęboką miskę, przesiać do niej mąkę, dodać sól, starty imbir i wodę. Zacznij wyrabiać ciasto, kiedy będzie wystarczająco gęste, przenieś je na blat i tam kontynuuj wyrabianie. Efektem końcowym powinno być elastyczne ciasto, które nie klei się do rąk. Zawiń ciasto w folię i odstaw do lodówki na pół godziny. Podczas gdy ciasto się chłodzi, możesz przygotować syrop. Szklankę wody i szklankę cukru wlać do rondelka i gotować na średnim ogniu. Mieszanka powinna być gotowana na pół. Kiedy płyn zmniejszy się o połowę, zdejmij z ognia i lekko przestudź, a następnie dodaj do syropu miód i cynamon. Po pół godzinie wyjmij ciasto z lodówki i podziel je na trzy części, jeśli ciasto jest mokre możesz dodać więcej mąki. Rozgrzej patelnię z olejem do smażenia, a w tym czasie rozwałkuj cienko ciasto i pokrój je na paski. Zrób nacięcie na środku każdego paska i przeciągnij końcówkę przez środek trzy razy. Gotowość oleju należy sprawdzić wrzucając do niego kawałek ciasta, jeśli olej jest wystarczająco gorący, olej szybko zacznie bulgotać, a ciasto zacznie wypływać na powierzchnię. Nie powinno się robić kęsów z wyprzedzeniem - mogą stracić swój kształt, dlatego trzeba robić wszystko po kolei. Trzeba też upewnić się, że na patelni nie ma zbyt dużo skórki, aby swobodnie wypływała na powierzchnię. Spirale smażą się dość szybko, a kiedy są już gotowe, należy położyć je na papierowym ręczniku lub serwetce, aby pozbyć się nadmiaru oleju. Przygotuj duże naczynie i ułóż spirale w jednej warstwie, następnie posyp odrobiną posiekanych orzechów, ułóż drugą warstwę spirali i ponownie polej. Powtarzaj czynność, aż skończysz ze spiralami, a następnie pozostaw je na chwilę do namoczenia.

Okazuje się, że w różnych kulturach i narodach ludzie delektują się tą samą słodyczą, choć w nieco innych jej odmianach. Mamy nadzieję, że wypróbujesz któryś z tych przepisów i przypadnie on do gustu Tobie i Twojej rodzinie!