Dania z jagnięciny: przepisy

Jak każde inne mięso, jagnięcinę można dusić, piec, przyrządzać z niej zupy i pieczenie. Baranina jest szczególnie smaczna na kebabie lub grillu.

Specjalności pierwszych kursów

Guzikowe polewki zazwyczaj gotują z dużą ilością przypraw i ziół. W tym przypadku, dla pierwszych kursów zwykle wziąć ostrze, szyi lub kości z tyłu tuszy.

Uważa się również, że najlepszym mięsem na zupy są owce, a nie barany. Ten produkt nie ma prawie żadnego specyficznego zapachu. Ponadto mięso owcze jest zazwyczaj delikatniejsze i mniej tłuste niż baranie.

Zupa jagnięca z ziemniakami

W krajach postsowieckich pierwsze dania tradycyjnie przyrządza się z ziemniakami. Dlatego na początek zastanówmy się nad łatwym sposobem ugotowania takiej właśnie zupy jaglanej.

Do tego dania potrzebujemy następujących składników:

  • jagnięcina - 1 kg; ziemniaki - 3 szt; marchew - jedna średnia cebula - 1 szt; pory - 50 g; groszek - 1 łyżka; pomidor - jeden średni; papryka słodka - 1 szt; laurowy - 2 liście; czosnek - 2 duże ząbki; żadnych orientalnych przypraw; pieprz i sól.

Aby zupa jaglana była jak najsmaczniejsza, groch należy namoczyć w wodzie na kilka godzin przed gotowaniem. Przed użyciem groch powinien być dobrze umyty.

Rosół z baraniny na taką zupę przygotowuje się w następujący sposób:

  • Mięso zalewamy wodą i stawiamy na ogniu; Po odtarciu piany, wsypać groszek do garnka; Zmniejszyć ogień i pozostawić garnek na kuchence przez 90 minut.
Auchan

W czasie, gdy mięso i groch się gotują, umyć, obrać i pokroić ziemniaki w grube plastry. Marchew pokroić na kawałki, cebulę w piórka, a pory w małe kółka. Paprykę pokroić w paski, a pomidora w małe kliny.

Po 1,5 godziny włożyć pokrojone ziemniaki i marchew do rondla z mięsem i grochem i gotować jeszcze 20 minut. Następnie dodaj pomidory, paprykę, obie odmiany cebuli i gotuj przez kolejne 20 minut.

W końcowej fazie dodajemy do bulionu przyprawy, liść laurowy, ząbek czosnku, pieprz i sól i gotujemy zupę aż będzie gotowa około 15 minut.

Kharcho z baraniny

To tradycyjne gruzińskie danie przygotowywane jest wyłącznie z mięsa wołowego. Aby przygotować tę bogatą i aromatyczną zupę, będziesz potrzebował następujących produktów:

  • jagnięcina - 800 gr; ryż - 6 łyżek marchew - 1 szt; papryka słodka - 2 szt; pietruszka - 1 szczypta; czosnek - 1 średnia główka; pieprz czarny - 12 groszków; cebula - 2 główki; pomidory - 1 duży lub 2 średnie; zioła, sól.

Przygotować bulion na baraninę kharcho w następujący sposób:

  • Mięso umyć, pokroić w plastry i włożyć do rondla; Zalać jagnięcinę wodą i gotować przez godzinę; dodać do bulionu sól, pieprz, korzeń pietruszki i gotować jeszcze 30 minut; wyjąć pietruszkę z garnka za pomocą łyżki cedzakowej.

Cebulę do kharcho pokroimy w kostkę, wrzucimy na patelnię i podsmażymy, aż zmięknie. Pomidory sparzyć we wrzątku, zdjąć z nich skórkę, pokroić w kostkę i wrzucić na patelnię z cebulą. Dusić warzywa przez około 10 minut na małym ogniu.

Sos uzyskany w następnym kroku wlej do rondla i wlej do bulionu z umytym ryżem. Kiedy zupa ponownie się zagotuje, odczekaj 7 minut i dodaj liść laurowy, pieprz i inne przyprawy według smaku i życzenia.

Gdy ryż zmięknie, dodać zioła i drobno pokrojony czosnek i gotować zupę na wolnym ogniu przez około 2 minuty.

Dania główne z jagnięciny

Do pieczenia lub duszenia lepiej używać młodej jagnięciny. Włókna takiego mięsa mają delikatny różowy kolor, a tłuszcz jest czysto biały.

Uważa się również, że drugie dania z jagnięciny powinny być gotowane krótko. W przeciwnym razie mięso może okazać się suche i twarde.

Pilaw jagnięcy: najprostszy przepis

To orientalne drugie danie jest cenione na całym świecie nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny smak, ale także łatwość przygotowania. Składniki na pilaw muszą być następujące:

  • jagnięcina - 700 g; ryż długi gotowany na parze - 300 g; cebula - 1 główka marchew - 2 średnie; czosnek - 1 główka; papryczka chili - 1 szt; przyprawa do pilawu - 2 łyżki; sól; chudy olej.

Piecz jagnięcinę na bardzo dużym ogniu przez około 3 minuty. W tym przypadku więcej soku pozostanie wewnątrz kawałków. Podczas gdy mięso się smaży, musimy mieć czas na pokrojenie obranej marchewki i cebuli. Kawałki warzyw powinny być wystarczająco duże.

Baraninę kroimy na kawałki i wrzucamy do kociołka z rozgrzanym olejem słonecznikowym. Kociołek to tradycyjny azjatycki metalowy garnek z półokrągłym dnem, ale nie powinien być niezbędny do przygotowania pilawu. Zamiast niego można użyć głębokiej patelni z grubymi ściankami lub np. kaczych misek.

Pieczemy jagnięcinę na bardzo dużym ogniu przez około 3 minuty. W ten sposób w kawałkach pozostanie więcej płynu. Podczas gdy mięso się piecze, należy posiekać obraną marchewkę i cebulę. Kawałki tych warzyw powinny być wystarczająco duże.

  • do kociołka z pieczonym mięsem włożyć marchew, cebulę i przyprawy; wszystko dokładnie wymieszać; na środku kociołka umieścić główkę czosnku, umytą i obraną; Obok czosnku układamy chilli; Posolić pilaw i dodać do kociołka ze szklanką przegotowanej wody; Dusić mięso i warzywa przez około 5 minut; usunąć czosnek i chilli.

Podczas duszenia mięsa kilkakrotnie przepłukać ryż. Wlać do kociołka i delikatnie rozprowadzić ryż po powierzchni.

Następnie dodajemy do kociołka jeszcze kilka przypraw i zalewamy go wrzącą, gorącą wodą, tak aby przykryła ryż na około 1 cm. Podkręcić ogień i nałożyć pokrywkę na kociołek.

Gotuj pilaw na dużym ogniu przez około 10 minut - aż ryż wchłonie wodę. Następnie zmniejsz ogień i pozwól ryżowi gotować się na parze przez około 20 minut. Następnie zdejmij pilaw z ognia i pozostaw do zaparzenia na 15-20 minut.

Pieczone goleńce jagnięce

Kolejny stosunkowo prosty i szybki przepis na drugie danie z jagnięciny. Składniki, których będziesz potrzebować:

  • Sama golonka jagnięca; czosnek i pieprz do smaku; 1 cytryna; sól, zioła; olej roślinny.

Przygotować marynatę:

  • Zioła drobno posiekać; Zioła zalać olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek i dokładnie wymieszać; Do tej mieszanki wcisnąć sok z cytryny; Zmiażdżyć czosnek i dodać do marynaty; Dodać do masy paprykę i wszystko dobrze wymieszać.

Następnie przygotować bezpośrednio smażony udziec jagnięcy:

  • Mięso natrzeć marynatą ze wszystkich stron; Nóżkę równomiernie natrzeć solą gruboziarnistą; zawinąć udziec szczelnie w folię; wstawić mięso do lodówki i marynować przez 24 godziny; Po 24 godzinach wyjmij udziec z lodówki i pozwól mu się marynować jeszcze przez około pół godziny w temperaturze pokojowej; zdjąć folię z udźca i wstawić go do nagrzanego do 180 stopni piekarnika; umieścić pojemnik z wodą w dolnej części piekarnika; Dusić udziec przez około godzinę, obracając co 15 minut.

Po upływie godziny należy sprawdzić stopień ugotowania mięsa, nakłuwając je ostrym nożem na odpowiednią głębokość. Z nogi nie powinien wypływać biały sok z domieszką krwi. Jeśli tak się stanie, mięso należy jeszcze trochę poddusić.

Gotowanie domowej kiełbasy krok po kroku

To bardzo smaczne danie nie będzie też wymagało od Ciebie wysokich umiejętności kulinarnych. Składniki do produkcji domowej roboty kiełbasy jagnięcej będą potrzebować następujących elementów:

  • jagnięcina - 1,5 kg; jelita solone - 1,5 m tymianek, mięta, sól, pieprz; cebula - 1 szt; czosnek - 5 ząbków; olej roślinny.

Mięso na kiełbasę umyć w zimnej wodzie i usunąć wszystkie żyły. Następnie pokroić baraninę na kawałki takiej wielkości, aby przeszły przez rurkę maszynki do mięsa, i zmielić je razem z cebulą, ząbkami czosnku i miętą.

W kolejnym kroku do przygotowanej mielonej baraniny dodajemy czarny pieprz do smaku, suszony tymianek i sól. Wszystko dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na 4-6 godzin. W tym czasie masa "wchłonie" aromaty przypraw.

Aby zrobić kiełbasę należy je płytko umyć pod bieżącą wodą. Następnie przygotować kiełbaski:

  • Załóż na maszynkę do mięsa specjalną dyszę w postaci długiego ściętego stożka; Koniec pierwszego jelita zawiązać węzłem za pomocą sznurka; zrobić kilka małych nacięć wokół węzła ostrym nożem, aby umożliwić ujście powietrza z jelita podczas nadziewania; nadziać jelita mięsem mielonym za pomocą maszynki do mielenia mięsa; w trakcie nadziewania oddzielić od siebie kiełbaski o długości 20-25 cm, wiążąc węzły końcowe.

Jeśli nie mamy w domu specjalnej przystawki, możemy masę mięsną nadziewać ręcznie. Farsz nie powinien być zbyt mocno zbity w jelitach, w przeciwnym razie kiełbasa pęknie podczas gotowania lub smażenia w przyszłości. W miejscu, gdzie podczas nadziewania tworzą się pęcherzyki powietrza, nakłuć jelito grubą igłą.

Umieścić nadziewane kiełbaski w lodówce na godzinę, aby się obkurczyły. Następnie rozgrzewamy olej na patelni i smażymy kiełbaski przez 10 minut. Następnie nakłuwamy osłonki igłą w kilku miejscach i smażymy kiełbaski, aż będą chrupiące z każdej strony.

W ten sposób podajemy gorące domowe kiełbaski.

Jak przyrządzić szaszłyki z jagnięciny?

Istnieje wiele przepisów na przyrządzanie kebabu. Najczęściej jednak marynatę do kebaba z jagnięciny przygotowuje się z następujących składników:

  • 9% ocet - 1 łyżka; cytryna - 1 szt; cebula - 2 główki.

Jak przyrządzić szaszłyki z jagnięciny:

  • 0,5 kg mięsa opłukać wodą, pokroić na średniej wielkości kawałki i włożyć do rondla; Jagnięcinę posypujemy solą i mielonym pieprzem do smaku; Następnie dodajemy cebulę pokrojoną w krążki; Mięso doprawić sokiem z cytryny i octem; dobrze wymieszać i pozostawić w lodówce na 5 godzin.

Po zamarynowaniu mięsa można przystąpić do przyrządzenia kebaba na węglach. Jeśli chcesz, zgodnie z tym przepisem, możesz również grillować jagnięcinę na ruszcie. Jest bardzo smaczny.