Dania z makreli: przepisy

"Olivier" z wędzoną makrelą

Składniki:

  • 3 ziemniaki; 1 marchewka; 4 gotowane jajka kurze; 1/2 łyżki groszku konserwowego; 2 solone ogórki z beczki; 1 tusza makreli wędzonej; sól; klasyczny majonez.

Wcześniej ugotować warzywa korzeniowe, schłodzić w wodzie z lodem i obrać. Jajka, ziemniaki i marchewkę pokroić w miniaturową kostkę. Natychmiast wlać do odpowiedniej miski. Do warzyw i jajek dodajemy małe plasterki ogórka kiszonego, zielony groszek konserwowy bez zalewy.

Wędzoną rybę przekroić na pół. Usunąć kręgosłup i wszystkie kości. Odciąć ogon i płetwy. Usunąć skórę. Pozostałą część filetu z makreli pokroić ostrym nożem na małe kawałki.

Posolić sałatkę do smaku. Doprawić do smaku i wymieszać z klasycznym majonezem. Pozostawić do zamarynowania w chłodnym miejscu na co najmniej 1 godzinę. Dodaj posiekane świeże zioła i podawaj.

Sałatka z soloną makrelą, jabłkiem i kukurydzą

Składniki:

  • 170 g solonej makreli; 1 łyżka zielonej fasoli; 1/2 główki cebuli; 1 zielone jabłko; 1 łyżka soku z cytryny; 2 łyżki oliwy z oliwek; 1/2 łyżki słodkiej kukurydzy z puszki; sól kamienna; szczypta cukru.
Auchan

Cebulę pokroić w cienkie półpierścienie. Obierz jabłko i pokrój je w długie julienne. Owoce posypać cukrem i sokiem z cytryny. Pozostawić w ten sposób na 10-12 minut.

Zieloną fasolkę bez wstępnego rozmrażania wsypać do wrzącej wody. Po zagotowaniu gotować przez 2 do 3 minut. W razie potrzeby pokroić na 2 do 3 części.

Posoloną rybę pokroić na małe kawałki i wsypać do salaterki. Dodajemy nieugotowane ziarna kukurydzy, ostudzoną fasolę, cebulę i paski jabłek.

Dobrze wymieszać sałatkę. Doprawić solą i oliwą z oliwek.

Przystawka z makreli w puszce

Składniki:

  • 1 słodka żółta papryka; 220g makreli z puszki w oleju; 2 gotowane jajka; 4 łyżki długiego białego ryżu; 1 fioletowa cebula; 3 łyżki majonezu z oliwek; sól; tłuszcz do smażenia; mieszanka pieprzowa.

Ryż wsypujemy do zimnej, osolonej wody i gotujemy do momentu, aż będzie w pełni ugotowany. Ważne jest, aby nie zamieniła się w papkę. Odcedzamy wodę, płuczemy i wsypujemy kaszę do miski.

Cebulę drobno posiekać, podsmażyć na dowolnym tłuszczu na złoty kolor. Po ostygnięciu dodajemy do ryżu.

Odsączyć cały olej z puszek z konserwami rybnymi. Za pomocą widelca podziel makrelę na małe kawałki. Dodać do sałatki.

Dodajemy pokrojone w drobną kostkę jajka, cienkie plasterki słodkiej papryki. Posypać wszystkie składniki mieszanką soli i pieprzu. Napełnić majonezem oliwkowym. Wymieszaj i natychmiast podawaj przystawkę.

Mrożone kotlety z makreli

Składniki:

  • 1 kg świeżo zamrożonej ryby; 130 g ugotowanego białego ryżu; 1 cebula; świeżo zmielony czarny pieprz; 6 łyżek bułki tartej; sól; Dowolny olej roślinny do smażenia kotletów.

Makrelę rozmrażamy w sposób naturalny - najpierw na dolnej półce lodówki, a następnie w temperaturze pokojowej. Pokroić rybę na filety. Dobrze je opłucz, pozbądź się nawet najmniejszych ości, usuń skórę. Filety pokroić w średnie plastry.

Obrać i grubo posiekać cebulę. Warzywa wraz z plastrami ryby przepuścić przez maszynkę do mięsa. Zamiast takiego urządzenia można użyć specjalnej przystawki do blendera.

Do farszu dodać sól do smaku, świeżo zmielony pieprz, ostudzony ryż. Masę dobrze wymieszać. Zwilżamy dłonie wodą i robimy nawet małe kotleciki. Każdy kotlet obtoczyć w bułce tartej ze wszystkich stron. Smażyć klopsiki na rozgrzanym oleju roślinnym, aż się ładnie zarumienią. Szybko wyjmij kotlety na papierowy ręcznik. Podawać z dowolnymi dodatkami i ulubionym ostrym sosem.

Dżem z makreli

Składniki:

  • 1 duża tusza rybna; 1/2 główki cebuli; 1/2 marchewki; 1 gotowane jajko; pęczek świeżych ziół; 1/4 cytryny; 12 g żelatyny wysokiej jakości; 3 liście laurowe; szczyptę ziaren pieprzu; sól.

Odciąć głowę i płetwy od ryby. Ostrożnie usunąć skrzela, ogon. Usunąć miąższ z kręgosłupa. Dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Obmacać i usunąć nawet najdrobniejsze kości. Nie należy wyrzucać ogona i głowy.

Żelatynę namoczyć, zalewając ją ciepłą, przegotowaną wodą, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jajko obieramy i kroimy w cienkie plasterki, cytrynę - w miniaturowe plasterki.

Wszystkie warzywa i świeże zioła grubo posiekać, zalać wodą. Dodać sól, pieprz, korzeń laurowy, ogon i głowę makreli. Na małym ogniu zagotuj te składniki do aromatycznego bulionu. Cały proces potrwa od 17 do 20 minut. Dodaj filety rybne i gotuj bulion pod przykryciem jeszcze przez kwadrans.

Głowę wyjąć z płynu, pokroić na kawałki. Przełóż miąższ wraz z filetami do małej miski. Można też dodać uformowane kawałki ugotowanej marchewki. W to samo miejsce włożyć kawałki jajka i cytryny.

Przecedzić bulion przez kilka warstw gazy. Jeśli to konieczne, dodaj więcej soli. Dodać napęczniałą żelatynę. Podgrzewać, nie doprowadzając do wrzenia. Wlać bulion do szklanego naczynia. Pozostawić w lodówce na 3 do 4 godzin.

Pasztet z makreli

Składniki:

  • 320 g świeżej makreli; 120 g miękkiego twarogu; 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany; 1 łyżka posiekanego chrzanu (do smaku); Szczypta startej skórki z cytryny; sól; aromatyczne zioła.

Z ryby odciąć głowę i ogon. Umyj je, zawiń w dwie warstwy folii i piecz w piekarniku aż będą gotowe. Gotową makrelę ostudzić, pozbawić ości. W razie potrzeby ostrożnie obrać ze skórki.

Kawałki fileta rybnego przesłać do miski blendera razem z posiekanym chrzanem, skórką cytrynową i kwaśną śmietaną. Można też dodać sól i wybrane suszone zioła aromatyczne. Wymieszaj składniki na gładką i gęstą masę.

Pasztet schłodzić i podawać z plasterkami. Podawać z kromkami domowego chleba żytniego lub pszennymi chrupiącymi tostami. Dla smaku, można zmodyfikować ten prosty przepis i zamiast pieczonej ryby użyć wędzonej.

Filet z makreli w chrupiącym cieście

Składniki:

  • 2 tusze świeżych ryb; 1 łyżka stołowa jajka; 1/2 łyżki mleka o średniej zawartości tłuszczu; 5 łyżek przesianej mąki; 1 łyżka lekkiego majonezu; olej słonecznikowy do smażenia; przyprawa do ryb; drobna sól.

Wypatroszyć rybę i dokładnie opłukać. Usunąć ich głowy i ogony. Wyjąć kości, ostrożnie zdjąć skórę. Do dalszej obróbki pozostawić tylko filet. Pokroić w średnie plasterki.

Przygotować ciasto na ryby:

  1. Do szerokiej miski wlać zimne mleko. Dodać jajko i ubić razem. Dodaj mąkę i szczyptę soli. Powtarzaj ubijanie, aż wszystkie małe grudki znikną. Na koniec dodać majonez i przyprawy do ryby w cieście.

Do powstałej gęstej masy włożyć wszystkie kawałki makreli. Pozostawić rybę w tej formie na pół godziny. Przygotowane kromki smażymy na dużej ilości oleju słonecznikowego z obu stron. Podawaj to danie z ugotowanym ryżem i dowolnym, pasującym sosem.

Makrela faszerowana

Składniki:

  • 1 duża tusza rybna; 1 szt. białej cebuli; 90g świeżych grzybów; 3 - 4 ząbki czosnku; 1/2 małej, młodej cukinii; sól; masło; przyprawy.

Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. W ten sam sposób zetrzeć na tarce świeże grzyby, cukinię bez skóry, czosnek. Doprawiamy solą i przyprawami i smażymy na roztopionym maśle do miękkości.

Pokroić rybę do dalszego nadziewania:

  1. Tuszę przecinamy wzdłuż kręgosłupa dokładnie pośrodku od ogona do głowy. Usunąć wnętrzności i cienką czarną folię. Wyciągnijcie kości. Wyciągnąć skrzela z głowy. Opłucz rybę i otwórz ją w łodzi. Wnętrze ryby natrzeć solą i przyprawami.

Do łódeczki wkładamy lekko przestudzony farsz z pieczarek i warzyw. Jeśli zacznie się rozpadać, spiąć wykałaczką.

Wyłożyć na posmarowaną olejem blachę do pieczenia. Pieczemy potrawę przez nieco mniej niż pół godziny w temperaturze 180-190 stopni. Pokroić rybę na porcje i podawać. Jako dodatek do makreli można użyć farszu warzywnego lub gotowanych młodych ziemniaków.

Makrela wędzona w domu

Składniki:

  • 1 średnia tusza rybna; 55 ml płynnego dymu; 2,5 łyżki grubej soli; 3 torebki czarnej herbaty bez dodatków; 1/2 łyżki cukru granulowanego; 15 ml. oleju rafinowanego; 1,1 l gorącej, przefiltrowanej wody.

Przygotowanie należy rozpocząć od pokrojenia ryby. Odciąć głowę makreli i przez otwór wyjąć wnętrzności, nie dotykając brzucha. Opłukać tuszę rybną wodą.

Do szerokiej miski wlać wrzącą wodę i zaparzyć herbatę. Dodać cukier puder i sól. Mieszaj składniki, aż słodkie i słone kryształki się rozpuszczą.

Pozostawić solankę do ostygnięcia do temperatury pokojowej i wlać płynny dym. Przenieść płyn do plastikowej butelki o pojemności 1,5 l z odciętą gwintowaną górną częścią. Umieścić rybę w pojemniku z solanką, ogonem na zewnątrz. Przymocuj go do plastiku za pomocą klamerki.

Umieść konstrukcję w chłodnym miejscu na 3 dni. Od czasu do czasu zdejmuj mocowania i obracaj makrelę w solance.

Zawieś gotową rybę nad zlewem na 5 - 6 godzin, aby nadmiar solanki mógł spłynąć. Posmarować olejem rafinowanym, pokroić na porcje i podawać.

Makrela zapiekana z ziemniakami

Składniki:

  • 2 tusze ryb; 8 - 9 bulw ziemniaka; 4 łyżki klasycznego majonezu; sól gruboziarnista; 2 szczypty mielonego pieprzu; 1 cebula; olej roślinny; woda pitna.

Obrane ziemniaki pokroić na 4-6 kawałków, ugotować w osolonej wodzie do połowy. Odsączyć wodę, plastry ułożyć w naczyniu żaroodpornym.

Na wierzchu rozłożyć cienkie krążki surowej cebuli i duże kawałki uprzednio pokrojonej i umytej makreli. Składniki zalać 2 łyżkami oleju roślinnego wymieszanego z połową szklanki osolonej, przegotowanej wody.

Posmaruj produkty na wierzchu majonezem z solą i pieprzem. Piecz potrawę, aż ziemniaki będą miękkie - co najmniej 35 minut. Podawaj rybę z dodatkowym daniem do obiadu, posypując ją świeżym lub suszonym koperkiem.

Aby fasola zachowała swój apetyczny, bogaty, zielony kolor, zaraz po ugotowaniu należy zanurzyć ją w wodzie z lodem. Do tego celu wygodnie jest użyć durszlaka.