Domowe sosy na zimę

Auchan

Wiele gospodyń domowych uwielbia przygotowywać różne sosy na zimę, przepisy w domu pozwalają na przygotowanie zup, dań głównych, przekąsek. Z ich pomocą można przygotować pyszny obiad lub kolację przy minimalnym nakładzie czasu. Podstawą do przyrządzania sosów są owoce, ulubione warzywa: pomidory, cukinia, słodka i ostra papryka, a także wszelkiego rodzaju zioła. Domowe dressingi wyróżniają się jasnym kolorem, niezrównanym aromatem i nienagannymi właściwościami smakowymi.

Domowa konserwacja łączy w sobie wiele zalet. Po pierwsze, oszczędza czas na gotowanie ulubionych potraw jesienią i zimą. Po drugie, nie nadszarpnie to rodzinnego budżetu. W końcu, gdy jest dobre zaopatrzenie, trzeba rzadziej chodzić do sklepu. Po trzecie, przygotowując zakatki samodzielnie, masz pewność co do ich jakości i składu.

Sos koperkowy to uniwersalna przyprawa do każdej potrawy

Prawdopodobnie zamrażasz swoje zioła na zimę. Szybkie zamrożenie pozwala zachować wszystkie witaminy. Ale jeśli nie ma już miejsca w komorze, można zrobić pyszne sosy na zimę, przepisy z kopru są bardzo popularne. Dressing ma jaskrawo zielony kolor. Dzięki temu nada gotowemu daniu jasną nutę.

Koperek zawiera duże stężenie witamin i minerałów. Jest niezbędny dla zwiększenia wytrzymałości kości i stawów, obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, działa uspokajająco i relaksująco. Koperek ma naturalne działanie moczopędne. Dlatego sprzyja usuwaniu toksyn i detoksów z organizmu.

Składniki:

    Posiekany koperek - 2 filiżanki (250 ml); Czosnek - 1-2 główki (ok. 10 ząbków); Cytryna - 1 mała; Olej roślinny - 100 ml; Sól - do smaku.

Metoda przygotowania:

    Koperek dokładnie umyć. Pożądane jest, aby moczyć go przez kilka minut we wrzącej wodzie, a następnie spłukać bieżącą wodą. Koperek osuszyć i umieścić w misie blendera; Do koperku dodajemy obrany czosnek i skórkę z cytryny. Skórkę z cytryny obieramy bardzo cienko, jeśli dostaniemy białą, miękką część, gotowy sos będzie nieco gorzki; Wyciśnij sok z miąższu cytryny i dodaj go do koperku; Dodaj olej roślinny i sól do sosu; Ponownie przepuścić masę przez blender; Rozłóż sos do sterylnych słoików i zamknij pokrywkami. Powstały w ten sposób dressing należy przechowywać w lodówce.

Podobny sos można zrobić z zielonej papryki, używa się jej zamiast koperku. Zamiast cytryny dodaje się ocet winny.

Sos śliwkowy na zimę

Przygotować owocowe sosy korzenne na zimę jest dość łatwo, przepisy w domu wymagają użycia dojrzałych, ale jednocześnie gęstych owoców. Sos śliwkowy nadaje się jako dodatek do zup, dań mięsnych i rybnych. Można ją podawać z makaronem. W tym drugim przypadku będzie można przygotować pyszne danie w 10 minut.

Do przygotowania sosu używa się dojrzałych niebieskich śliwek, które wzmagają apetyt i zwiększają perystaltykę jelit. Owoc ten przyczynia się do oczyszczenia naczyń krwionośnych z blaszek cholesterolowych, zmniejsza poziom lęku i stresu w organizmie oraz wspomaga zdrowie oczu. Ponadto śliwka wzmacnia układ odpornościowy i pomaga usunąć nadmiar wilgoci z organizmu.

Składniki:

    Dojrzałe niebieskie śliwki - 1 kg; Papryka słodka - 2 szt; Cebula czerwona - 3 główki; Czosnek - 1 średnia główka; Papryczka chili - 1 szt; Olej roślinny - 2 łyżki stołowe; Pasta pomidorowa - 2 łyżki stołowe; Cukier - 2 łyżki stołowe; Sól - 1 łyżeczka; Świeża kolendra - 3-4 gałązki.

Metoda przygotowania:

    Wszystkie warzywa i owoce są dokładnie myte, czosnek i cebula są obierane z łupin; Ze śliwek usunąć kość i pokroić na 4 części; Usuń szypułkę i nasiona z papryki i pokrój ją na duże kawałki; Cebulę pokroić w duże krążki; Śliwki, paprykę, cebulę, czosnek przepuścić przez maszynkę do mięsa lub przetrzeć blenderem, dodać przecier pomidorowy, olej roślinny, cukier i sól; Zieleninę przepuścić 2-3 razy przez maszynkę do mięsa; Wlać sos do rondla, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez około pół godziny; Dodaj zieleninę do dressingu, dokładnie wymieszaj masę i gotuj na wolnym ogniu jeszcze przez 10 minut; Wlać sos do sterylnych słoików, zamknąć sterylnymi pokrywkami. Słoiki przykrywamy ciepłym kocem i pozwalamy im całkowicie ostygnąć. Następnie odłóż je do przechowania.

Smak sosu można wzbogacić listkami mięty. Dzięki temu dressing nabierze przyjemnego, orzeźwiającego smaku.

Keczup jabłkowy

Jeśli lubisz ketchup, to ten przepis jest właśnie dla Ciebie. Przygotowuje się go bardzo prosto, i wlewa do sterylnych słoików, stoi całą zimę. Jeśli chcesz, możesz go wyjąć i zjeść. W przeciwieństwie do sklepowego analogu w składzie domowego ketchupu możesz mieć 100% pewności.

Ten przepis jest idealny do przygotowania niewielkiej ilości sosu. W jego składzie znajdują się jabłka, które dodają przyjemnej kwaskowatej nuty do gotowego dressingu. Lepiej jest zdjąć skórkę z pomidorów i usunąć nasiona. W przeciwnym razie w gotowym produkcie znajdą się nasiona. Z podanej ilości składników można przygotować 3 słoiki ketchupu po 0,5 litra każdy.

Składniki:

    Cebula - 1 główka; Kwaśne gęste jabłko - 1 szt; Dojrzałe pomidory - 1,2 kg; Papryka słodka - 1 szt; Cukier - 2 łyżeczki; Sól - 1,5 łyżeczki; Pieprz czarny mielony - ½ łyżeczki; Cynamon - ½ łyżeczki; Ocet - 1,5 łyżki stołowej.

Metoda przygotowania:

    Cebulę obrać, pokroić na 4 części; Przygotować paprykę. Sparzyć wrzątkiem, obrać, usunąć nasiona i podzielić na 4 części; Pomidory obieramy ze skórki, usuwamy pestki i kroimy na duże kawałki. Postępować w ten sam sposób z jabłkiem; Umieścić składniki w rondlu i dusić na małym ogniu przez około 2 godziny. Na początku wymieszać. Gdy jest wystarczająco dużo płynu, mieszanie nie jest konieczne; Po 2 godzinach masę zamieniamy na zacierkę, dodajemy sól, cukier, przyprawy, ocet. Gotuj puree przez kolejne 20 minut. Nadmiar płynu powinien się zagotować, a sama masa powinna zgęstnieć; Po 20 minutach próbujemy ketchupu. Jeśli przypraw jest za mało, dodajemy je i dusimy jeszcze 5 minut; Gotową masę przelać do sterylnych słoików, zamknąć pokrywkami; Odwrócić słoiki do góry dnem i zawinąć w folię termiczną; Po billet całkowicie schłodzone, usuwamy je do przechowywania.

Kucharze na całym świecie przygotowują sosy. Po ugotowaniu kilku różnych wariantów, na pewno znajdziesz dla nich godne zastosowanie i będziesz je stale wykorzystywać w swojej diecie.

W wielu kuchniach świata szczególną uwagę zwraca się na sosy. Oczywiście w dzisiejszych czasach można kupić prawie każdy rodzaj dressingu, ale zdrowsze i smaczniejsze są produkty, które przygotowuje się samemu. Różne kombinacje składników pomagają uzyskać niepowtarzalne smaki.

Darmowa dostawa nawet poza miasto!

Chefmarket oferuje produkty z przepisami, abyś mógł łatwo i smacznie gotować w domu. Dostawa jest zawsze bezpłatna, nawet do domku letniskowego! Dostarczamy do 60 km od Moskwy, 30 km od Sankt Petersburga i do 30 km od Niżnego Nowogrodu!

Nowy tydzień - nowe menu! 60 dań do wyboru. Pospiesz się i zamów wszystkie najsmaczniejsze dania w Chefmarket❤.