Gruzińskie pkhali : przepisy z fotografiami

W kuchni gruzińskiej można znaleźć wiele wspaniałych potraw. Niezwykle lekkie warzywne danie na zimno o tajemniczej nazwie "pkhali" to nic innego jak liściasta kapusta (w tłumaczeniu).

Z czego jest zrobiony? Proponujemy do oceny kilka przepisów na pkhali w stylu gruzińskim (ze zdjęciem). Potrawa oparta jest na różnych warzywach, których smak uzupełniają i podkreślają świeże i pachnące zioła. Mogą to być bakłażany, kapusta, dynia, szpinak, zielona fasola lub jakakolwiek inna fasola, kalafior lub marchewka, a także inne warzywa, które są często używane jako podstawa tej słynnej gruzińskiej przekąski.

Auchan

Szczególną pikanterię dania stanowi zasługa niezwykłego dressingu, którego podstawą są orzechy włoskie, różnorodne pachnące przyprawy, świeże i suszone zioła.

Jakie przyprawy są używane do tego dania? Hummelsuneli, aromatyczna kolendra, ostra papryka chili. Zielenina najczęściej używana do tego dania to kolendra i koperek. Możliwe są jednak wszelkie inne wariacje i kombinacje, które lubisz.

Półmisek z buraków, szpinaku i fasolki szparagowej

Odmiana pkhali

Do przygotowania tego dania potrzebne są następujące składniki

  • Po 200 g orzechów włoskich, buraków i zielonej fasolki (można użyć świeżych lub mrożonych);
  • Duży pęczek świeżego szpinaku i pęczek kolendry;
  • 1 czerwona ostra papryka;
  • Ząbek czosnku;
  • 1 łyżka soli;
  • Kolendra.

Krok 1: Przygotuj dressing.

  1. Przygotowanie przystawki rozpocznij od przygotowania pikantnego dressingu. Za pomocą blendera posiekaj wszystkie składniki. Najpierw obieramy czosnek, myjemy go i pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie kroimy ząbki na kawałki.
  2. Umyj ostre papryczki i ostrożnie usuń nasiona, które zawierają maksymalną ilość ostrego smaku. Następnie posiekaj paprykę tak drobno, jak to tylko możliwe.
  3. Umyć zioła. Następnie kolendrę należy pozostawić do wyschnięcia, aby zminimalizować ilość wilgoci w końcowym dressingu. Następnie posiekaj zioła i umieść je w misie blendera. Dodajemy resztę składników na dressing: obrane orzechy włoskie, czosnek, ostrą paprykę i kolendrę. Dressing szybko osiąga gładką konsystencję i może być przeniesiony z blendera do suchej miski i szczelnie zamknięty. Gotowy sos pkhali może być przechowywany w lodówce przez 2 do 3 dni.

Krok 2: Burak pkhali

Burak pkhali
  1. Przygotuj buraki do zrobienia pkhali. Dokładnie je umyć i włożyć do garnka z gotującą się już wodą. Czas gotowania buraków wynosi około 40 minut. Można sprawdzić nożem, czy są gotowe. Podczas gotowania buraków nie zaleca się solenia wody, aby ugotowane buraki nie stały się zbyt twarde.
  2. Kiedy buraki ostygną, pokrój je na małe kawałki i posiekaj w blenderze do uzyskania konsystencji pulpy. Z otrzymanej jednorodnej masy formować dalej kulki pkhali z farszem.

Krok 3: Szpinak pkhali

Szpinak pkhali
  1. Dla szpinaku pkhali trzeba zrobić polano. Po umyciu i zebraniu dojrzałego szpinaku, oddziel liście od łodyg i w razie potrzeby pokrój na kawałki. Liście szpinaku zanurzamy we wrzącej wodzie, uprzednio lekko soląc, i gotujemy przez około 5 minut. Ugotowane liście wyjmujemy łyżką cedzakową i wkładamy do garnka z lodowatą wodą (wcześniej ugotowane). Pozwoli to zachować piękny kolor liści.
  2. Następnie odciśnij liście szpinaku, aby usunąć nadmiar wody. Po tym czasie przełożyć szpinak do blendera i posiekać aż do uzyskania puree.

Krok 4: Chilli pkhali

Chilli chilli chilli
  1. Aby przygotować bhali z fasolką szparagową, ugotuj ją wcześniej. Przed włożeniem fasoli do wrzącej, osolonej wody należy ją wypłukać w gorącej wodzie. Czas gotowania zależy od rodzaju użytej fasoli. Świeża fasola będzie gotowa już po 4-5 minutach, mrożona powinna gotować się około 6-7 minut.
  2. Kiedy fasola jest gotowa, przerzuć ją na durszlak i włóż do lodowatej wody. Następnie usuwamy nadmiar wilgoci, lekko osuszamy i rozdrabniamy blenderem do gładkiej konsystencji.

Krok 5: Złóż naczynie w całość.

Bhali
  1. Mamy więc trzy jednorodne masy: buraka, szpinak i fasolkę szparagową. Podziel dressing na trzy części, dodaj po kolei do warzyw i dokładnie wymieszaj.
  2. Ptysie z buraków, szpinaku i fasoli posmarować dressingiem. Uformuj z buraków piękne kulki wielkości orzecha włoskiego.
  3. Gotową przystawkę ułożyć na dużym półmisku wyłożonym liśćmi sałaty. Udekorować kolendrą.

Do podania tego dania w restauracji używa się pestek granatu, które dodają przystawce szczególnej powagi i podkreślają kolor i charakter potrawy. Czasami do samej masy dodaje się pestki granatu, tworząc kulki, dzięki czemu przystawka nabiera wyjątkowo soczystego i oryginalnego smaku.

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu