Kebab wieprzowy: przepisy kulinarne

Auchan

Jedną z najpopularniejszych potraw mięsnych w kuchni orientalnej jest kebab. Drugi człon nazwy oznacza mięso z grilla. Z drugiej strony pierwsza część odnosi się do starożytnych ziół orientalnych, które były stosowane w celach leczniczych, ale później dodawano je jako przyprawy do dań mięsnych.

Historia gotowania

Tradycja przyrządzania tej potrawy sięga Azji Wschodniej i Kaukazu. Przygotowuje się go poprzez zmielenie mięsa, nawleczenie go na szpikulec i upieczenie na grillu węglowym.

Uważa się, że danie to zostało po raz pierwszy przyrządzone w Turcji i od tego czasu przyjęło się w wielu krajach. Choć istnieje równie popularna wersja, że jako pierwsi przyrządzili ją żołnierze na Bałkanach, wykorzystując mięso dzikich zwierząt.

Potrawa była przygotowywana w formie małych kotlecików, ale nie było na czym ich usmażyć, więc nieuczciwi młodzieńcy nawlekali je na miecze i piekli na otwartym ogniu. Z czasem pojawiły się szaszłyki i tradycja przyrządzania takich kebabów zaczęła się rozpowszechniać.

W kulturze wschodniej kebab jest jak nasz szaszłyk, ponieważ technika przyrządzania jest bardzo podobna. Dzięki temu, że do mięsa mielonego zwyczajowo dodaje się różne warzywa i bułkę tartą, przygotowanie potrawy okazało się bardzo ekonomicznie opłacalne, tak że początkowo była ona popularna tylko wśród ubogich.

Mięso na kebab również było wybierane według określonych zasad: w wielu krajach wieprzowina jest zabroniona, dlatego często wybierano jagnięcinę lub baraninę. Ciekawostką jest, że w wielu krajach Wschodu klasyczną wersją kebaba nie jest mięso mielone, lecz drobno pokrojone plastry kurczaka marynowane w soli, przyprawach i ziołach, a tradycja przyrządzania potrawy z mięsa mielonego odnosi się wyłącznie do Kaukazu.

Subtelności gotowania

Istnieje wiele niuansów w gotowaniu tego dania: mięso mielone powinno być gotowane w taki sposób, aby nie rozpadało się i nie traciło kształtu podczas smażenia. Jednak mięso pod skórką powinno pozostać soczyste i lekko wodniste. Z tego powodu zwykłe, kupione w sklepie mięso mielone nie nadaje się szczególnie do klasycznego kebaba, a obracanie mięsa w elektrycznej maszynce do mięsa nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Najbardziej sprawdzonym sposobem jest bardzo drobne posiekanie mięsa ostrym nożem, tak aby nie straciło ono swoich soków. Ważne jest również, aby nie dopuścić do przedostania się żyłek do naszego kebaba, dlatego mięso musi być z nich wcześniej dobrze oczyszczone.

Nadzienie należy ugniatać ręcznie: masa powinna być bardzo jednolita, ale powinna być miękka i utrzymywać swój kształt. Należy również zachować szczególną ostrożność przy wyborze przypraw, ponieważ bardzo łatwo jest zepsuć smak mięsa. Najlepiej sprawdzają się kminek, kurkuma i rozmaryn. Kebaby odstawia się na kilka godzin w chłodne miejsce, aby nasiąknęły przyprawami i ziołami, a potem następuje najważniejszy moment - smażenie.

Oczywiście najlepszym sposobem jest użycie grilla lub smażenie na ruszcie, ale nie każdy może to zrobić w domu. Jeśli robisz kebaby na grillu, muszą być one bardzo zadbane i stale obracane. Złocista skórka może łatwo zamienić się w przypaloną skórkę.

Inną ciekawą opcją przyrządzania kebabów byłoby gotowanie ich w kuchence mikrofalowej. Nowoczesne piece mają wiele funkcji i w ciągu zaledwie pół godziny i bez większego wysiłku będziesz miał gotowy kebab z hukiem.

Należy pamiętać, że mięso może się łatwo źle ugotować, dlatego najlepiej używać kurczaka - jego ugotowanie zajmuje najmniej czasu. Kurczak jest również odpowiedni dla tych, którzy utrzymują zdrową sylwetkę, ponieważ jest chudy i nie zużywa dużo oleju.

W

ostatnich latach najbardziej popularnymi kababami stały się kebaby z kurczaka. Inną pyszną rzeczą jest zawinięcie kebaba w chlebek pita z sosem śmietanowym i dodanie świeżych lub koreańskich warzyw. To danie ma swoją własną nazwę - doner kebab, który w naszym kraju nazywany jest również shawarmą.

Główna różnica polega na tym, że doner kebab jest często przyrządzany na chlebie ciabatta lub focaccia, a nie na chlebie pita. Takie danie okazuje się bardzo niezwykłe i jeśli gotowaliście już kebaby, to musicie spróbować donerhas!

Równie ważny jest dobór sosu, często stosuje się ostre sosy z pomidorem, czerwoną papryką i czosnkiem, ale do mięsa bardzo dobrze pasować będzie sos tatarski i klasyczny czosnkowy. Najpopularniejszym wariantem jest sos tzatziki, który powstaje na bazie jogurtu naturalnego bez żadnych dodatków, czosnku, ogórka i świeżych ziół. Doskonale uzupełnia smak mięsa, nie psując go w żaden sposób.

Kebab wieprzowy kebab

można zrobić z wielu rodzajów mięsa, ale my podpowiemy Wam jak zrobić pyszny kebab wieprzowy k

ebab.

Przepis pomoże Ci zrozumieć wszystkie niuanse, a rezultatem będzie aromatyczny, delikatny orientalny kebab.

Wieprzowina kebab kebab

Smażone kebaby to doskonały obiad w gorący letni dzień. Podawaj je z zimnym sosem, sałatką ze świeżych warzyw i pieczonymi ziemniakami. Wszystkie te składniki doskonale łączą się ze smakiem mięsa i tworzą bardzo smaczny obiad, który będziesz chciał przyrządzić jeszcze nie raz. Te kebaby można przyrządzić na grillu węglowym lub grillować w domu w piekarniku na drewnianych szpadkach. Kebaby przygotujemy na patelni, używając w ten sam sposób szaszłyków.

Oto składniki, które będą potrzebne do przygotowania naszego kebaba:

  • Wieprzowina mielona - 600g (ale lepiej wziąć boczek wieprzowy i samemu zrobić mielonkę);
  • Cebula - 1 mały kawałek;
  • Pietruszka - 1 łyżka;
  • Sól - 1 łyżka;
  • Czerwona papryka - 1 1/4 łyżeczki;
  • Czarny pieprz - 1 łyżeczka.

Dla gorącego sosu:

  • Pomidory (najlepsze są z puszki) - 1 słoik;
  • Pasta pomidorowa - 1 łyżka;
  • Papryczka chili - 1 mały kawałek;
  • Cebula - 1 mały kawałek;
  • Czosnek - 2 ząbki;
  • Ocet winny biały - 1 łyżka;
  • Szczypta soli.

Dla sosu tahini:

  • Czosnek - 3 ząbki;
  • Tahini - 1 łyżka (gęsta pasta sezamowa, można ją zrobić samemu);
  • Woda - 2 łyżki;
  • Kminek - 1-2 łyżeczki;
  • Sól - 1/2 łyżeczki;
  • Sok z cytryny - 1 łyżka;
  • Pietruszka - 1 łyżka.
Kebab wieprzowy lulasPrzygotowanie

sosu tahini

:
  1. Umieść tahini, czosnek i wodę w małej misce. Możesz użyć słoika zamiast miski - dzięki temu składniki wymieszają się równomiernie, trzeba go do tego dobrze wstrząsnąć. Jeśli używasz miski, wymieszaj dokładnie drewnianą szpatułką.
  2. Do pasty dodajemy kminek, sól, sok z cytryny i bardzo drobno posiekaną natkę pietruszki. Wymieszaj, a następnie dodaj więcej soku z cytryny lub soli do smaku, jeśli chcesz. Jeśli lubisz bardziej płynny sos, dodaj do niego kilka łyżeczek więcej wody. Przechowujemy w lodówce i podajemy z falafelem, shawarmą lub w naszym przypadku kebabem.

Przygotować sos chili:

  1. Wszystkie składniki umieścić w blenderze i ubić. Wcześniej należy obrać pomidory ze skórki i postarać się usunąć nadmiar soku. Konsystencja nie powinna być dokładnie taka jak tłuczone ziemniaki, ale powinna zawierać małe kawałki warzyw.
  2. Doprawić solą i ewentualnie czarnym pieprzem. Najlepiej jest pozostawić sos na 24 godziny w lodówce.

Gotowanie kebabu:

  1. Jeśli robisz mięso mielone samodzielnie, powinieneś najpierw dobrze umyć szponder, usunąć tłuszcz i żyły. Lepiej nie używać maszynki do mielenia mięsa - mięso straci wszystkie soki. Weź ostry nóż i pokrój mięso najpierw na duże kawałki, a następnie drobno je posiekaj, im drobniej, tym lepiej.
  2. Drewniane szpikulce, na których będziesz piec kebaby, pozostaw na pół godziny w naczyniu z wodą, aby się nie przypaliły w piekarniku.
  3. Mięso włożyć do dużej miski i zagnieść, następnie dodać sól, pieprz (czerwony i czarny, można dodać chilli), posiekaną cebulę i ewentualnie kilka ząbków czosnku. Pamiętaj, aby wymieszać wszystkie składniki rękoma, a przynajmniej użyj drewnianej łopatki. Z gotowych mielonych klopsików formować małe klopsiki.
  4. Na szpikulec nakładamy około 4 klopsików, nie zachowując odstępów między nimi, a następnie delikatnie dociskamy dłońmi, tak aby powstał jeden duży kawałek. Przyrządzając kebaby w piekarniku, układamy je w naczyniu do pieczenia (boki powinny być 3-4 cm nad dnem), każdy koniec szpikulca na innym końcu boków, najlepiej na dno położyć też folię - z mięsa będzie ściekało dużo soku.
  5. Umieść patelnię lub grill na ogniu i dodaj kilka łyżek oleju roślinnego - danie nie powinno być zbyt tłuste. Grillować przez 7-8 minut, obracając kebab po trochu, aby zrumienił się ze wszystkich stron.

Gotowe kebaby podawaj z sosem i dowolnymi dodatkami.

Darmowa dostawa nawet poza miasto!

Chefmarket udostępnia

produkty z przepisami na

łatwe i smaczne gotowanie w domu. Dostawa jest zawsze bezpłatna, nawet do domku letniskowego! Dostarczamy do 60 km od Moskwy, 30 km od Sankt Petersburga i 30 km od Niżnego Nowogrodu.

Nowy tydzień - nowe menu! 60 posiłków do wyboru. Pospiesz się i zamów wszystkie najsmaczniejsze rzeczy na targu szefa kuchni❤.

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu