Kotlety królewskie: przepis szczegółowy

Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie pysznego posiłku, kotlety będą doskonałym dodatkiem do każdego dania. Kotlety to danie mięsne przyrządzane z mięsa mielonego i smażone na oleju. Pierwotnie był to przysmak, którym był kawałek mięsa z kością. Nazwa kotlet oznacza "mięso na żeberku", ale później kotlety były przygotowywane inną metodą - z mięsa mielonego zamiast całych kawałków mięsa.

W niektórych krajach przetrwała tradycja robienia kotletów z całego mięsa. We Włoszech i Francji nadal gotuje się je z kością i podaje osobno, bez żadnego przybrania, jedynie z sosami ze świeżych jagód.

W tym artykule dowiesz się, jak zrobić prawdziwe królewskie kotlety. Przepis pochodzi z samej Wielkiej Brytanii, a swoją nazwę zawdzięczają królowej Elżbiecie. To ona je uwielbia i prosi, abyś gotował je dla niej przynajmniej raz dziennie. A my zamierzamy odkryć wszystkie niuanse tego przysmaku i zafundować sobie małą królewską kolację.

Kotlety królewskie

Delikatne kotleciki z dużą ilością jedzenia są tym, co rodzina królewska lubi na obiad. Są naprawdę łatwe do zrobienia, ale nie zajmują dużo czasu. Można je również przyrządzić z filetami rybnymi lub warzywami.

Świetną opcją jest zrobienie ich z tłuczonymi ziemniakami. Kotleciki są wtedy puszyste, a sos słodko-kwaśny lub dowolny sos, który wybierzesz, doskonale uzupełnia ich miękkość. No to zabierajmy się za ich przygotowanie, oto lista potrzebnych składników:

Dla nadzienia:

  • Ziemniaki średniej wielkości - 2 szt;
  • Olej roślinny - 2 łyżki;
  • Mielony kurczak - 1,5 szklanki;
  • Cebula - 1 szt;
  • Czosnek - 3 ząbki;
  • Imbir - 15 gr;
  • Kurkuma - 1/4 łyżeczki;
  • Papryka chili - 1 1/4 łyżeczki;
  • Papryka - 1/4 łyżeczki;
  • Kolendra - 1-2 łyżki;
  • Pieprz czarny - 1/4 łyżeczki;
  • Papryka zielona - 1 szt;
  • Sól do smaku;
  • Sok z cytryny - 2 łyżki.

Na kotlety:

  • Ilości kurczaka mielonego i ziemniaków podane na górze;
  • Skrobia kukurydziana - 2-3 łyżki (opcjonalnie, pomaga kotletom zachować kształt i nie rozpadać się);
  • Jajko - 1 duży kawałek;
  • Bułka tarta do smażenia - 1,5 szklanki (wymieszać z papryką dla koloru);
  • Oliwa z oliwek do smażenia.
Kotlety królewskiePrzygotowanie

:

  1. Farsz z kurczaka i ziemniaków: Najpierw ugotuj i obierz ziemniaki. Pozostawić do ostygnięcia.
  2. W dużym rondlu lub głębokiej patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju. Dodać kurczaka, posolić i dodać czarny pieprz. Smażyć, aż kurczak będzie ugotowany, często mieszając. Kiedy kurczak będzie gotowy, przełóż go do miski i odstaw na bok.
  3. Pozostały olej rozgrzać na patelni. Dodaj nasiona kminu rzymskiego, jeśli chcesz i pozostaw na 30 sekund. Dodajemy cebulę i smażymy do uzyskania złotego koloru. Teraz dodajemy pastę imbirowo-czosnkową (wystarczy wymieszać kilka ząbków czosnku, trochę imbiru i rozgnieść wszystko widelcem) oraz drobno posiekane zielone chilli i smażymy, aż papryka będzie miała ten sam kolor co cebula.
  4. Dodaj kurkumę w proszku, czerwone chilli w proszku, kolendrę w proszku i smaż przez kilka sekund.
  5. Następnie dodać ugotowanego kurczaka i ziemniaki na patelnię i dobrze wymieszać, jednocześnie zacierając ziemniaki.
  6. Dodać sól, czarny pieprz w proszku i sok z cytryny i pozostawić na kilka minut, często mieszając. Spróbuj i dostosuj ilość przypraw dodając więcej soli, czarnego pieprzu w proszku lub soku z cytryny. Na koniec posypać mieszankę odrobiną posiekanych liści kolendry. Zdjąć z ognia i dobrze ostudzić przed formowaniem kotletów/krokietów.
  7. Formowanie i smażenie kotletów/krokietów: W osobnych miseczkach wymieszaj skrobię kukurydzianą, lekko roztrzepane jajko i bułkę tartą. Na lekko naoliwionym dużym talerzu lub tacy ułóż uformowane kotlety.
  8. Uformuj małe kulki z nadzienia dłońmi i lekko je spłaszcz, aby uzyskać gładki kształt kuli, ściskając je lekko na wierzchu.
  9. Lekko posypać skrobią kukurydzianą, a następnie odrzucić jej nadmiar. Następnie zanurzamy wszystko w roztrzepanym jajku, strzepujemy nadmiar i obtaczamy w bułce tartej, aby obtoczyć wszystkie strony kulek. Ułożyć na talerzu/tacce.
  10. Powtarzaj czynność do momentu zużycia całego nadzienia. W tym momencie możesz zamrozić kotlety do wykorzystania w przyszłości lub usmażyć je od razu. Teraz musimy odstawić kotlety na kilka godzin, można zostawić je do schłodzenia w lodówce - w ten sposób lepiej utrzymają swój kształt.
  11. Na patelni rozgrzać olej roślinny. Kiedy olej będzie gorący, dodaj 2-3 kotlety, zmniejsz ogień do średniego i smaż na złoty kolor z każdej strony. Kiedy będą już gotowe, połóż je na papierowych ręcznikach, aby usunąć nadmiar oleju. Przed smażeniem następnej partii ponownie zwiększyć ogień.
  12. Powtarzaj czynność do momentu, aż wszystkie kotlety / krokiety będą gotowe, pozostałe mięso mielone można zamrozić.
  13. Podawaj je na gorąco razem z ketchupem lub sosem chilli. Kotlety można również podawać z dowolnymi dodatkami.

Kotlety dobrze komponują się z prawie wszystkimi rodzajami dań z ryżu, puree ziemniaczanym, a także świetnie nadają się do robienia burgerów.

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

  1. Jeśli nie masz możliwości przygotowania mięsa mielonego, możesz użyć drobno posiekanego mięsa z kurczaka (np. piersi z kurczaka).
  2. Bułkę tartą można łatwo zastąpić kaszą manną, ale dobrze strzepnąć jej nadmiar - bułka tarta może się łatwo przypalić, a mięso w środku pozostanie surowe.
  3. Kotlety można usmażyć na patelni lub w zdrowszej wersji upiec w piekarniku (w temperaturze 200 stopni przez 10-15 minut lub do momentu zarumienienia się skórki).
  4. Masło nie powinno być ani zbyt gorące, ani zbyt zimne. Jeśli jest zbyt gorący, kotlety się przypalą, a jeśli nie jest wystarczająco gorący, kotlety mogą go wchłonąć i pozostać surowe w środku. Zacznij od dobrze rozgrzanego oleju, następnie zmniejsz ogień do średniego i smaż kotlety, aż będą równomiernie zrumienione z obu stron. Pamiętaj, aby zwiększyć ogień przed wrzuceniem kolejnej porcji kotletów.

Jak zrobić królewskie klopsiki

Tradycję przygotowywania kotletów mięsnych mieliśmy już dawno temu - w czasach carskiej Rosji. To właśnie Piotr I, który tak bardzo lubił nowinki i zachodnią kuchnię, przywiózł ten przepis na nasze ziemie. Kotlety okazały się bardzo ekonomiczną i praktyczną opcją na obiad. Gospodynie dodawały do nadzienia chleb, warzywa i ziemniaki, więc było tego dużo i można było wyżywić całą rodzinę bez marnowania ogromnej ilości mięsa.

Mięso było również doskonale mrożone i mogło służyć przez długi czas. Kotlety mięsne robiono z każdego rodzaju mięsa - jagnięciny, kurczaka, baraniny, wołowiny, a później także z ryb. Smażyło się je w piecu lub na otwartym ogniu, obficie posmarowane olejem roślinnym, dzięki czemu kotlety miały chrupiącą i miękką skórkę.

Kotlety występują w wielu rodzajach: steki, kotlety, rissole, a nawet klopsiki i pulpeciki są uważane za kotlety. Każdy kotlet ma swój kraj pochodzenia, w którym jest uważany za danie tradycyjne. Na przykład naszym tradycyjnym klopsem są kotlety z kurczaka po kijowsku, wykonane z cienko zwiniętego fileta z kurczaka nadziewanego masłem i zieleniną.

Tradycja gotowania takiego przysmaku pojawiła się nie tak dawno - dopiero na początku XX wieku w Petersburgu. A swoją nazwę zawdzięczają francuskiej delegacji, która przybyła do Kijowa. Chcąc zaskoczyć cudzoziemców naszymi kulinarnymi przysmakami, zarządzono podanie kotletów z kremowym nadzieniem. Tak bardzo przypadły do gustu Francuzom, że szybko trafiły do menu wszystkich restauracji i nazwano je "kotletami z kurczaka po kijowsku". Sto lat później znajdują się one w menu wielu francuskich restauracji, oddając hołd historii.

Jak powstały królewskie

kotletyBrytyjczycy mają swój własny rodzaj kotletów, które z dumą nazywają stekami. Jeśli przetłumaczyć dosłownie, otrzymamy beefsteak, a to nie ma nic wspólnego z naszymi klasycznymi kotletami. Jest to kawałek mięsa o średniej grubości, który jest bogato marynowany i grillowany.

Ma nawet swoją specyficzną miarę, jak stek - stopień wypieczenia, który ma ogromny wpływ zarówno na smak, jak i prezentację potrawy. Jeśli steki są średnio krwiste, podaje się je bez żadnych dodatków i tylko z sosem, natomiast dobrze wysmażone podaje się z puree ziemniaczanym lub ryżem.

To, czy stek jest miękki czy twardy, zależy od wybranego stopnia przyrządzenia. W ostatnich latach popularny stał się befsztyk z krwią - jest rzadki, więc zachowuje wszystkie swoje naturalne soki i jest ulubionym daniem smakoszy, krytyków kulinarnych i miłośników mięsa, a w pięciogwiazdkowych restauracjach podaje się go z odrobiną sosu borówkowego.

Mięsne danie kuchni wiedeńskiej, bajecznie nazwany sznycel, jest również popularną wariacją na temat kotleta! Przyrządza się go poprzez smażenie na głębokim tłuszczu cienkiego paska mięsa. Nie przypomina on w ogóle naszych kotletów - często jest to po prostu cienkie żeberko mięsa, które nie wymaga kruchości.

Podaje się go z sosem śmietanowym i puree warzywnym lub pieczonymi grzybami - sos sprawia, że mięso wydaje się jeszcze bardziej kruche i rozpływające się w ustach. Czasami sznycel przyrządza się w ten sam sposób, co klopsiki mielone, ale mięso kroi się nieco większe.

Innym ciekawym rodzajem kotleta jest krokiet, francuski przysmak z mielonego mięsa i ziemniaków, smażony na głębokim tłuszczu. Spośród wszystkich rodzajów kotletów, ten jest najbardziej zbliżony do naszego, ale często jest używany nie jako główna atrakcja dania, ale jako dodatek.

Obecnie klasyczne francuskie krokiety przyrządza się w różnych wariantach - z ryb, konserw rybnych, warzyw i ziemniaków. Mają one również różne kształty, ale owalny kształt jest uważany za najbardziej popularny.

Innym popularnym francuskim kotletem są klopsiki z mięsa mielonego, wykonane z posiekanych filetów z kurczaka, które łączy się jajkiem i mąką, a następnie smaży na grillu. W naszym kraju te klopsiki są również powszechne w każdej rodzinie i uwielbiane przez wszystkich - zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Bliższą nam potrawą jest również kuchnia ukraińska, litewska i białoruska - zrazy. Robi się je z cienko zmielonego mięsa, często wołowego lub jagnięcego, i wypełnia różnymi warzywami, jajkami, ziołami, serem lub ryżem z grzybami. Bardzo popularne są ziemniaczane zrazy z mięsnymi i jajecznymi dodatkami.

Darmowa dostawa nawet poza miasto!

Chefmarket udostępnia

produkty z przepisami na

łatwe i smaczne gotowanie w domu. Dostawa jest zawsze bezpłatna, nawet do domku letniskowego! Dostarczamy do 60 km od Moskwy, 30 km od Sankt Petersburga i 30 km od Niżnego Nowogrodu.

Nowy tydzień - nowe menu! 60 posiłków do wyboru. Pospiesz się i zamów wszystkie najsmaczniejsze rzeczy na targu szefa kuchni❤.

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu
Auchan