Potrawy z patisonów: przepisy

Sałatka z krewetek z patisonem

Składniki:

  • 270 g małych krewetek; 2 średnie ziemniaki; 170g pattissonów; 170g grzybów marynowanych; 1 jajko kurze; 1 łyżka świeżego soku z cytryny; 1 szczypta cukru; Sos koktajlowy do smaku; drobna sól.

Włóż krewetki do osolonego wrzątku na 3 minuty. Pozostawić do ostygnięcia, oczyścić z łupin i wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Ugotowane owoce morza skropić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.

Jajko ugotujemy na twardo, a ziemniaki i obrane patisony do miękkości. Pokrój je w taką samą zgrabną kostkę. Wsypać je do dużej salaterki. Dodaj marynowane grzyby do tej samej salaterki. Jeśli to konieczne, posiekaj je na kawałki.

Doprawić solą i cukrem. Przykryć sosem. Dobrze wymieszać.

Na płaskim talerzu ułożyć sałatkę w stos. Udekorować całymi ugotowanymi krewetkami. Do dekoracji przystawki można użyć dowolnej świeżej, posiekanej zieleniny.

Sałatka z marynowanymi patisonami i kalmarami

Składniki:

  • 270 g kalmarów; 1 marchewka; 1,5 średniego marynowanego pattissona; ½ bulwy ziemniaka; 2 jajka; 1 główka cebuli; 3 łyżki bezzapachowego oleju roślinnego; 1/3 łyżki zielonego groszku z puszki; 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny; sól.

Opłucz ciało kałamarnicy wrzątkiem. Zdejmij z nim od razu zsiadły film. Pozbądź się z owoców morza akordów i innych niepotrzebnych części. Gotuj go przez 3,5 minuty we wrzącej wodzie. Kiedy będzie gotowa, ostudź kalmary i pokrój je w grube paski. Najważniejsze jest, aby nie rozgotować owoców morza we wrzątku, w przeciwnym razie ich mięso stanie się gumowate i bez smaku.

Zetrzeć świeżą marchewkę na drobnej tarce. Ziemniaki gotujemy do miękkości, w samej skórce. Ziemniaki obrać i pokroić w równej wielkości kostkę. Ugotować jajka na twardo. Odstawić do ostygnięcia i posiekać na małe kawałki. Posiekać również marynowane pattissony. Obraną cebulę drobno posiekać.

Wymieszaj wszystkie składniki w misce. Dodać groszek konserwowy bez zalewy.

Aby przygotować dressing, zmieszaj olej roślinny i świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Polej przystawkę dressingiem. Doprawić do smaku i dobrze wymieszać.

Sałatka "Asortyment" z patisonami na zimę

Składniki:

  • 550 g dojrzałych mięsistych pomidorów; 550g pattissonów; 2 duże główki cebuli; 2 strąki słodkiej papryki w różnych kolorach; świeży czosnek do smaku; olej roślinny sól; świeżo zmielony czarny pieprz; Olej do smażenia składników sałatki.

Na żeliwną patelnię wlać olej i dobrze go rozgrzać. Na rozgrzanym oleju podsmażamy plasterki czosnku. Jak tylko poczujesz jego zapach, zdejmij go z patelni i wyrzuć.

Odciąć paprykę od góry i dołu. Ostrożnie usuń nasiona z warzyw. Pozostały słodki miąższ pokroić w zgrabne i mniej więcej równe paski. Cebulę obrać i pokroić w cienkie półplasterki. Pomidory ze skórką pokroić w średnie plasterki.

Wszystkie przygotowane warzywa smażymy na oleju z czosnkiem. Kiedy zawartość patelni zmięknie, dodajemy pokrojone w małą kostkę pâtissoni. Następnie dodajemy sól i pieprz. Dodać kilka dużych gałek wrzątku. Zamknąć garnek pokrywką. Warzywa w tej postaci dusimy przez kwadrans.

Następnie przelewamy do wielu półlitrowych słoików i pasteryzujemy w temperaturze 80 stopni Celsjusza przez 25 minut. Zamknąć słoiki, całkowicie ostudzić i przechowywać w chłodnym miejscu. Spróbuj gotowej przekąski następnego dnia. Taką sałatkę pysznie jest rozsmarować na świeżym białym pieczywie.

Orzotto z warzywami

Składniki:

  • 1 łyżka kaszy perłowej; 8 pattissons; 1 słodka papryka; 1,5 t. ugotowanej czarnej fasoli; 1 łyżka świeżego lub mrożonego zielonego groszku; 1 l mocnego bulionu z kurczaka; 1 cebula; 2 ząbki czosnku; drobna sól; ½ łyżeczki kurkumy; ½ łyżeczki kminku; 1 łyżka oleju rafinowanego.

Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Paprykę pokroić w julienne. Małe patisony pokroić na ćwiartki. Posiekać czosnek w drobną kostkę.

Na dużej patelni z wysokimi bokami, na średnim ogniu, podgrzej olej roślinny. Wsypujemy do niego posiekaną cebulę i czosnek. Gotować masę, często mieszając, przez 4-5 minut.

Warzywa zalać bulionem, dodać kaszę perłową, sól i wszystkie przyprawy z przepisu. Doprowadzić masę do wrzenia. Natychmiast po tym zmniejszyć ogień na kuchence, przykryć patelnię szczelną pokrywką i dusić jej zawartość przez 45 minut, mieszając od czasu do czasu.

Dodać przetarty pasternak, fasolkę szparagową i pokrojoną paprykę. Gotuj orzotto pod przykryciem przez kolejne 12-14 minut, często mieszając. W tym czasie wszystkie warzywa powinny być miękkie.

Dodaj zielony groszek na patelnię. Pozostawić na wolnym ogniu pod przykryciem przez kolejne 4-5 minut. Zdejmij z ognia, pozostaw naczynie do zaparzenia na kwadrans. Podawać do obiadu jako danie główne lub jako dodatek do gorącego posiłku.

Frytki z patisona

Składniki:

  • 1 łyżka przesianej mąki pszennej; 450 gramów patisonów; 1 duże jajo kurze; 4 łyżki cukru granulowanego; ½ łyżeczki drobnej soli; Onespsp. soda oczyszczona; olej do gotowania.

Opłukać pattissons, w razie potrzeby obrać. Zetrzyj je na tarce o najmniejszych otworach. Do powstałej masy warzywnej dodajemy zawartość surowych jaj, sól, cukier kryształ, sodę oczyszczoną paloną. Dodać przesianą mąkę.

Dobrze wymieszać wszystkie składniki. Na patelnię z rozgrzanym olejem wlewamy łyżką po kilka porcji ciasta. Szybko smażyć, aż ciasto będzie ładnie złote. W ten sposób ugotować całą partię naleśników.

Potrawę podawać z kwaśną śmietaną lub majonezem. Frytki patisona można jeść na ciepło lub na zimno.

Patisony nadziewane warzywami, pieczarkami i mięsem mielonym

Składniki:

  • 3 duże pattissony; 230g mięsa mielonego; 1 mała główka cebuli; 1 marchewka; 1 bakłażan; 80 g świeżych grzybów; 7 łyżek niesłodzonego jogurtu naturalnego; 60 g twardego lub półtwardego sera; mieszanka przyprawowa; olej roślinny.
Auchan

Marchew obrać i zetrzeć na grubej tarce. Bakłażana i cebulę kroimy w drobną kostkę.

Na dużej patelni rozgrzać olej roślinny. Podsmaż w nim wszystkie powyższe warzywa.

Podczas gdy one gotują się na średnim ogniu, zajmij się pasztetami:

  1. Odciąć czapeczki z owoców. Za pomocą metalowej łyżki delikatnie wyskrobujemy miąższ wraz z pestkami. Umyć warzywa.

Grzyby drobno posiekać i wrzucić na osobną patelnię do smażenia. Gdy z grzybów odparuje cały płyn, włożyć do nich mięso mielone. Masę doprawić solą i przyprawami. Gotować, aż mięso będzie gotowe.

Na dno każdego patisona wlać niewielką ilość jogurtu. Na wierzchu ułożyć farsz mięsno-grzybowy. Rozłóż warzywa z pierwszej patelni. Ponownie zalej warzywa jogurtem. Przykryć pozostałymi warzywnymi "czapeczkami".

Zapiekać potrawę w bardzo gorącym piekarniku przez około pół godziny. Dokładny czas gotowania będzie zależał od "wieku" patisonów. Na 5-6 minut przed gotowością podnieść "pokrywki" i posypać farsz tartym serem. Powstałe danie powinno być podawane w porcjach bezpośrednio w patisonach, bez krojenia na kawałki.

Patisson gulasz w sosie różanym

Składniki:

  • 2 duże pattissony; 1 cebula; 1 duża słodka papryka; 2 duże dojrzałe pomidory; 3-4 ząbki czosnku; 4 gałązki świeżej pietruszki; sól; 1 łyżka słodkiej mielonej papryki; 1,5 łyżki średnio tłustej kwaśnej śmietany; 3 łyżki słodkiego ketchupu; 2 łyżki przesianej białej mąki; 120 ml przegotowanej wody; 3 łyżki oleju roślinnego.

Obraną cebulę pokroić w drobną kostkę. Wlać je na patelnię z olejem roślinnym i smażyć, aż staną się przezroczyste. Dodać paprykę, wymieszać, wlać połowę ilości wody podanej w przepisie.

Na patelnię wsypać paprykę i plastry pomidorów. Dusimy mieszankę, aż wszystkie warzywa zmiękną.

Pattissons pokroić w równą kostkę. Posiekaj drobno cały czosnek i świeże zioła.

Przygotować sos:

  1. Wymieszaj kwaśną śmietanę z pozostałą wodą. Dodać mąkę. Doprawić solą do smaku.

Dodaj pâtissoni na patelnię. Wlać sos śmietanowy. Spróbować i doprawić większą ilością soli, jeśli to konieczne. Doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Kiedy sos się zagotuje, dodajemy czosnek i zioła, a następnie przecedzamy ketchup. Zamiast ketchupu można też użyć niewielkiej ilości koncentratu pomidorowego. Pozostawić na kuchence na kilka minut, następnie wyjąć i podzielić na porcje.

Gulasz w stylu farmerskim z sosem pesto

Składniki:

  • 350g młodych ziemniaków; 250g zielonej fasolki wielokwiatowej; 1 żółta papryka; 450 gramów pattissons; 5 szt. pomidorów "kremowych"; 1 puszka białej fasoli z puszki 250 g marchewki; 6 liści szałwii; 7-8 ząbków czosnku; 2 cebule; 2 liście laurowe; sól; ½ łyżki tartego parmezanu; 9 łyżek oliwy z oliwek; 1 łyżka liści bazylii; 3 łyżki wody.

W misie blendera umieść liście bazylii, połowę obranych ząbków czosnku, 6 łyżek oliwy z oliwek i wodę. Doprawić solą i parmezanem. Zmiel składniki, aż będą gładkie. Pozostawić sos do ostygnięcia.

Resztę oleju podgrzać w kociołku z liśćmi laurowymi. Dodajemy grubo posiekaną cebulę, resztę ząbków czosnku i szałwię. Wymieszać składniki. Przykryj kociołek pokrywką i pozostaw na małym ogniu przez 10-12 minut.

Do pojemnika wkładamy duże plastry marchewki, plastry młodych ziemniaków, pokrojoną na pół zieloną fasolkę, paski papryki, pokrojoną w kostkę paprykę. Warzywa nie powinny być zbyt drobno posiekane podczas krojenia. Każdą nową warstwę posypać solą do smaku.

Po kwadransie dodajemy do kociołka kawałki pomidorów. Trzymaj potrawę pod przykryciem przez 50 minut na małym ogniu. W gotowym przysmaku umieścić fasolę z puszki. Wymieszaj. Porcjuj to danie na talerz. Polej ostudzonym sosem pesto. Podawać z domowym, świeżym chlebem.