Pyszne ogórki na zimę bez octu!

Ocet w konserwach tworzy kwaśne środowisko, w którym mikroorganizmy nie rozmnażają się. Osoby z kwaśnym przewodem pokarmowym nie powinny stosować octu. Dla nich ogórki można konserwować na zimę bez octu - metodą 1) kiszenia na zimno lub 2) kiszenia na gorąco.

Metoda wytrawiania na zimno

Obie metody wymagają, aby ogórki przed puszkowaniem poddać fermentacji. W wyniku reakcji chemicznej między ogórkami a solanką wytwarza się własny kwas, który jest naturalnym środkiem konserwującym.

Przygotowanie

Ogórki: jeśli nie masz ogórków domowej roboty bez pestycydów i azotanów, w celu oczyszczenia zakupionych z nawozów chemicznych, należy je dokładnie umyć, namoczyć w wodzie przez jedną lub dwie godziny i ponownie wypłukać.
Słoiki powinny być wysterylizowane. Ogórki myjemy i moczymy w ciasnych rzędach w słoiku. Pomiędzy rzędami ogórków można umieścić liście winogron, laurowe lub porzeczkowe, chrzan, czarny pieprz w groszku, gorzką paprykę, seler, czosnek, koper.
Przygotować oddzielnie solankę: do 1,5 litra wody dodać dwie łyżki soli i jedną cukru. Mieszaj wodę, aż sól i cukier się rozpuszczą. Ogórki zalać zimną zalewą. Przykryj słoik gazą, aby solanka nie oddychała i aby nie dostały się do niej owady.

Fermentacja

Po rozpoczęciu fermentacji, woda w słoiku stanie się mętna, a na powierzchni będzie tworzyć się piana, którą należy usuwać co najmniej dwa razy dziennie. Proces fermentacji może trwać od trzech do pięciu dni - w zależności od temperatury: im jest chłodniej, tym dłużej, ale tym smaczniejsze będą ogórki.

Pyszne ogórki na zimę bez octu!

Konserwacja

Gdy solanka jest zupełnie mulista - jak rozcieńczone mleko - należy ją odcedzić (nie wyrzucać!), a ogórki bezpośrednio w słoiku umyć.
Odcedzoną solankę zagotować i gorącą wlać z powrotem do słoika na ogórki. Słoik - zamknąć pokrywką i przykryć kocem, aby przetwory powoli stygły. Ogórki podawać zimą lub na zimno.

Metoda wytrawiania na gorąco

  1. Przygotuj: opłucz ogórki, wysterylizuj słoiki. Na dno 3-litrowego słoika wsypać 100 g soli. Doprawić do smaku cukrem, pieprzem, czosnkiem i pozostałymi składnikami z poprzedniego sposobu. Ogórki układać rzędami w słoiku.
  2. Fermentacja: w osobnym naczyniu zagotować czystą wodę, a ogórki zalać większą ilością wrzątku. Słoik przykryć pokrywką, aby solanka mogła "oddychać" - uwalniać gazy. Po 3-5 dniach solanka stanie się mętna i zacznie pachnieć fermentacją - to znak, że ogórki są dojrzałe i można je konserwować.
  3. Przed puszkowaniem odcedź solankę, zagotuj ją ponownie i wlej z powrotem do słoika. Zamknąć słoik. Możesz użyć cynowych, szklanych lub plastikowych pokrywek do puszkowania.

Oprócz ogórków metodą kiszenia można zakonserwować na zimę dowolny asortyment warzyw, np. ogórki z marchewką, zielonym groszkiem, cukinią i kalafiorem lub ogórki w sosie pomidorowym.

Może Ci się również spodobać:

Przepisy na chrupiące ogórki na zimę na litrowy słoik

Domowe sosy na zimę

11 sposobów na wykorzystanie cytryny

Podobają Ci się nasze artykuły? Zarejestruj się, polub i szukaj smaczne i przydatne pomysły na chefmarket.com ????

Auchan

Nowy tydzień - nowe menu! 60 dań do wyboru. Pospiesz się i zamów wszystkie najsmaczniejsze dania na Targu Szefów Kuchni❤.

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu