Pyszne zupy z różnych krajów

Każda kuchnia narodowa zawiera co najmniej jedno pierwsze danie charakterystyczne dla danego kraju lub regionu. Wszystkie mają swój własny smak kulinarny, a te najbardziej popularne są chętnie przejmowane przez inne kuchnie. Zebraliśmy dla Was przepisy na pyszne zupy z różnych krajów i proponujemy przygotowanie ich w domu.

Do wyboru mamy zarówno lekkie zupy jarzynowe, jak i obfite, bogate pierwsze dania. Łączy je to, że wszystkie są pyszne (każdy na swój sposób) i prawie każdy może je zrobić w domu. Wybierz najsmaczniejsze przepisy na zupy z różnych krajów i zaskocz swoich bliskich.

Czeska zupa czosnkowa

To czeskie pierwsze danie jest samo w sobie dość lekkie (nie zawiera mięsa), ale jest dość pikantne - dzięki dużej ilości czosnku. Osoby, które chętnie przyjmują czosnek w swojej diecie, czeka nie lada gratka.

Wymagane składniki

Składniki na tę zupę czosnkową są proste:

  • Świeży czosnek - 10 ząbków;
  • Cebula - 1 mała cebula;
  • Ziemniaki - 4 szt;
  • Oliwa z oliwek - 4 łyżki stołowe;
  • Rosół z kurczaka - 1,5 litra;
  • Papryka słodka (żółta) - 1 szt;
  • Ser twardy - 100 gr;
  • Chleb pszenny - 4 kromki;
  • Świeża pietruszka - pół standardowego pęczka;
  • Tymianek - 1 łyżeczka;
  • Sól i pieprz mielony - do smaku.

Tę czeską zupę można słusznie nazwać niedrogą, a jednak okazuje się całkiem smaczna, z przyjemnym czosnkowym posmakiem.

Czeska zupa czosnkowa: przepis krok po kroku

Do gotowania potrzebny będzie garnek (do gotowania zupy) i patelnia (do smażenia warzyw). Sprawdź, czy wszystkie składniki są obecne i rozpocznij pracę:

  1. Obrać cebulę i posiekać ją nożem, najpierw w krążki, a następnie na małe kawałki.
  2. Na patelnię wlej łyżkę oliwy z oliwek, postaw na średnim ogniu i dodaj posiekaną cebulę. Smażyć przez kilka minut, aż cebula stanie się półprzezroczysta.
  3. Następnie wlej do garnka przygotowany wcześniej wywar z kurczaka. Ziemniaki obrać, obrać i pokroić w drobną kostkę w czasie gdy bulion się gotuje. Jak tylko bulion się zagotuje, wrzuć do niego ziemniaki.
  4. Po ponownym zagotowaniu wody gotować ziemniaki przez pięć minut.
  5. Następnie dodajemy paprykę, którą oczyszczamy z nasion i miąższu i kroimy w drobne paseczki. Gotować przez kolejne 5 minut.
  6. W międzyczasie zetrzyj czosnek na tarce lub przepuść go przez maszynkę do czosnku i wymieszaj z tymiankiem. Dodaj tę mieszankę do zupy i dopraw solą i pieprzem do smaku.
  7. Następnie należy przygotować grzanki pszenne, bez których ta czeska zupa czosnkowa nie byłaby sobą. Chleb pszenny kroimy w kostkę i wrzucamy na patelnię z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Zrumień chleb ze wszystkich stron (ciągle mieszając) i zdejmij z patelni.
  8. Ser zetrzeć na grubej tarce, a pietruszkę posiekać nożem. Bułkę tartą, rozdrobniony ser i posiekaną pietruszkę można dodać od razu na patelnię lub każdy może wsypać odpowiednią ilość do swojej miseczki.

Czeska zupa czosnkowa słusznie może być nazywana jednym z najsmaczniejszych pierwszych dań w różnych krajach.

Niemiecka zupa Pichelsteiner

Jest to przepis dla każdego, kto lubi obfite, bogate, aromatyczne i smaczne pierwsze danie. Pichelsteiner jest jednym z najbardziej znanych niemieckich dań i w wielu krajach zaliczany jest do najsmaczniejszych zup. Dowiesz się dlaczego tak się dzieje, jeśli zrobisz go sam, a my pokażemy Ci jak.

Niezbędne składniki

Do wykonania tego niemieckiego "klasyka" potrzebujemy:

  • Mięso (wołowina, wieprzowina i cielęcina w równych proporcjach) - 0,6 kg;
  • Cebula - 2 szt;
  • Ziemniaki świeże - 0,75 kg;
  • Seler (korzeń) - 1 sztuka (ok. 200 gramów);
  • Pory - 1 łodyga;
  • Marchew - 3 szt;
  • Pietruszka - 1 pęczek;
  • Słodka papryka (mielona) - do smaku;
  • Sól - do smaku.

Cielęcinę można bez problemu zastąpić kurczakiem - to również delikatne mięso.

Niemiecka gęsta zupa pichelsteiner: przepis ze

zdjęciemProces gotowania

Niewątpliwą zaletą tego obfitego niemieckiego dania jest absolutna prostota przygotowania, a jednocześnie fascynujący smak. Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiednio posiekać składniki i gotować na wolnym ogniu:

  1. Wszystkie rodzaje mięsa kroimy na kawałki mniej więcej równej wielkości i od razu wrzucamy na dno patelni, w której będziemy gotować naszą zupę.
  2. Ziemniaki obieramy i myjemy, kroimy w średniej wielkości kostkę i układamy na mięsie.
  3. Nie za grubo (ale też nie za cienko) poszatkować marchew w kółka, cebulę pokroić w cienkie krążki, a seler w kostkę (podobnie jak ziemniaki).
  4. Pokrojone warzywa włożyć do garnka na wierzch ziemniaków.
  5. Następnie zalej zawartość garnka ciepłą wodą. Jeśli to możliwe, można też zalać bulionem. Upewnij się, że płyn równomiernie pokrywa górną warstwę zawartości garnka.
  6. Włączyć kuchenkę na małym ogniu, przykryć garnek pokrywką i gotować na wolnym ogniu przez 90 minut.
  7. Na około minutę lub dwie przed końcem gotowania dodać do zupy drobno posiekaną natkę pietruszki.

Kolejną ciekawostką dotyczącą niemieckiego "Pichelsteinera" jest fakt, że jest on zaliczany do tzw. złotej kolekcji, która składa się ze stu potraw z różnych kuchni świata. Już samo to daje Ci prawo do zaliczenia jej do najsmaczniejszych zup na świecie.

Pikantna zupa meksykańska

Dla tych, którzy lubią pikantne potrawy, mamy tradycyjny przepis na zupę meksykańską z kurczakiem i chili. Narodowa kuchnia meksykańska jest pełna pysznych potraw, które są znane na całym świecie. Ale skoro mówimy o pierwszych daniach, ten przepis na zupę zasłużenie znajduje się na liście najsmaczniejszych wśród różnych krajów.

Potrzebne składniki

Do tej pikantnej zupy potrzebujemy:

  • Pierś z kurczaka (z jednego kurczaka) - około 400-500 gramów;
  • Fasola w puszce (fasola czerwona) - 1 standardowa puszka (420 gramów);
  • Cebula - 1 średnia cebula;
  • Kukurydza (mrożona) - 100 gramów;
  • Vermicelli - 50 gramów;
  • Pieprz cayenne (mielony) - 1 łyżeczka;
  • Świeży koperek - 3-4 gałązki;
  • Sól - do smaku.

Vermicelli lepiej jest wziąć najdrobniejsze, a o pieprzu cayenne, zobacz własne preferencje smakowe.

Pikantna zupa meksykańska: przepis krok po kroku ze

zdjęciamiProces gotowania

Do gotowania wystarczy nam rondel (lub duży rondel) - w nim będziemy prażyć składniki, a następnie gotować zupę:

  1. Najpierw ugotuj mięso z kurczaka w innym garnku. Robimy to przez 25-30 minut - musimy jednocześnie ugotować kurczaka i uzyskać bulion.
  2. Wyjmij mięso z kurczaka (nie wylewaj bulionu!), pozwól mu trochę ostygnąć i pokrój je na małe kawałki.
  3. Na dno patelni (garnka), w którym będziemy gotować zupę, wlewamy oliwę z oliwek, rozgrzewamy ją na małym ogniu i dodajemy pokrojoną wcześniej cebulę. Smażyć je, aż staną się przezroczyste.
  4. Następnie dodajemy kawałki kurczaka do cebuli, mieszamy i smażymy przez kolejne 2-3 minuty.
  5. Odcedź płyn z puszki po fasoli i dodaj na patelnię. Posypujemy pieprzem cayenne, mieszamy i smażymy jeszcze 4-5 minut.
  6. Następnie wlewamy do garnka wywar z kurczaka, doprawiamy solą (według uznania) i gotujemy na wolnym ogniu przez 5 minut.
  7. Następnie dodaj drobny makaron i kukurydzę, i gotuj przez kolejne pięć minut. Następnie nałożyć pokrywkę i zdjąć garnek z kuchenki.

Pozostawić zupę do naciągnięcia (10-15 minut), po czym można ją podać na stół, udekorowaną posiekanym koperkiem. Jeśli chcesz w pełni doświadczyć tej pysznej meksykańskiej zupy, kup dodatkowe chipsy kukurydziane, tak właśnie podaje się to danie w jego historycznej ojczyźnie.

Bułgarska zupa na zimno Tarator

W naszym przeglądzie najsmaczniejszych zup z różnych krajów nie mogliśmy pominąć zimnej wersji tego dania. Bułgarski "Tarator" jest szczególnie istotny w gorących czasach, ale możesz cieszyć się smakiem takich zup o każdej porze roku. Kluczem jest zrobienie tego dobrze, a nasze przepisy krok po kroku są zawsze na wyciągnięcie ręki.

Potrzebne składniki

Aby przygotować tę świeżą i lekką zupę, potrzebujesz:

  • Kefir - 400 ml;
  • Świeży ogórek - 2 sztuki (małe);
  • Czosnek - 2 ząbki;
  • Orzechy włoskie - 40 gramów;
  • Świeży koperek - 3-4 gałązki;
  • Olej słonecznikowy - 2 łyżki stołowe;
  • Sól i pieprz mielony - według uznania.

Wiele osób woli zastąpić kefir jogurtem, ale należy brać tylko produkt naturalny i bez dodatków.

Bułgarska zupa na zimno "Tarator":

przepis

krok po krokuProces

gotowania

Zupę tę robi się bardzo szybko, gdyż nie musimy nic smażyć ani gotować:

  1. W pierwszej kolejności przygotować ogórki. Należy je zetrzeć na grubej tarce. Przedtem lepiej pozbyć się zielonej skórki z owocu lub przynajmniej upewnić się, że nie jest ona gorzka.
  2. Posiekać nożem koperek i czosnek. Czosnek można również przepuścić przez ząbek czosnku, jeśli mamy takie urządzenie w kuchni.
  3. Do rondelka wsypać starty ogórek, czosnek i koperek. Dodaj olej słonecznikowy i wlej kefir lub jogurt (dla eksperymentu możesz spróbować zmieszać oba składniki w równych proporcjach).
  4. Doprawić solą i pieprzem (jeśli trzeba) i dokładnie wymieszać w garnku. Na tym etapie dodajemy pokruszone orzechy włoskie.
  5. W zależności od rodzaju kefiru (jogurtu), zupa może być gęsta, więc (jeśli lubisz) rozcieńcz ją lekko chłodną wodą.

Tarator" podawany jest na zimno, dlatego tak przyjemnie spożywa się go w upalne letnie dni. Nalewa się go na talerze i je łyżkami lub podaje w szklankach i pije jako napój. Kiedy już jej spróbujecie, zrozumiecie, dlaczego uważamy, że zasługuje na to, by znaleźć się na liście najsmaczniejszych zup w różnych krajach.

3 kolacje dla dwojga z bezpłatnym
dostawa za 1990 rubli. Wyświetl menu
Auchan